Pierwszy żywy przedstawiciel. Do tej pory widziano tylko zwłoki
Zdalny system wideo zdołał nagrać materiał, na którym po raz pierwszy w historii uchwycono żywego przedstawiciela gatunku Centroscymnus owstonii. Dotychczas nie udało się zobaczyć żywego przedstawiciela tych rekinów.
Eksploracja morskich i oceanicznych głębin ciągle dostarcza nowych informacji. Co jakiś czas docierają do nas wieści o kolejnych odkryciach, dotyczących m.in. nowych gatunków zwierząt i roślin. Wykorzystanie specjalistycznych urządzeń ułatwia poznawanie nowych przedstawicieli fauny i flory.
Pierwsze takie nagranie
Podczas eksploracji Morza Karaibskiego, niedaleko Małego Kajmanu, zdalny wabiący podwodny system wideo dBRUVS uwiecznił na nagraniu pierwszego przedstawiciela gatunku Centroscymnus owstonii. Rekin ten na głębokości 1054 metrów zainteresował się przynętą, którą w tym przypadku było 0,5 kg sardynek. Dotąd podczas podmorskich eksploracji udawało się natrafić jedynie na martwe okazy tego zwierzęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień z Mistrzem. Joanna Jóźwik nawiązała do początków przygody ze sportem
Rekin z gatunku Centroscymnus owstonii został pierwszy raz spotkany na Wyspach Japońskich. Na ten moment trudno określić, jaki jest jego zasięg globalny, ale wydaje się, że jest on nierównomierny. Rekiny te mierzą ok. 120 cm długości.
Trzy osobniki na filmie
Na nagraniu udało się zobaczyć trzy osobniki – najpierw pojawił się jeden, a później dwa jednocześnie. Łącznie przedstawiciele gatunku Centroscymnus owstonii pojawili się przed kamerą 54 razy, co przełożyło się na blisko 11 minut materiału.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To badanie podkreśla, w jaki sposób dBRUVS może być przydatnym narzędziem w eksploracji głębin morskich i badaniach bioróżnorodności, skutecznie poszerzając naszą bazę wiedzy na temat biologii gatunków rekinów głębinowych" – piszą autorzy w artykule opublikowanym na łamach "Journal of Fish Biology".
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski