Pierwszy w Europie mobilny przewodnik oparty o fotokody - w Łodzi

Pierwszy w Europie mobilny przewodnik oparty o fotokody - w Łodzi

19.11.2009 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Łodzi ruszył pierwszy w Europie mobilny system informacji turystycznej oparty
o fotokody. Łodzianie i turyści odwiedzający miasto mogą otrzymać na swój telefon komórkowy
przewodnik po miejskich zabytkach. W ramach projektu opisano i udostępniono na razie 26 zabytków na
szlaku turystycznym "Wille i pałace".

"Odkoduj Łódź" to rozbudowany system informacji. Składają się na niego tabliczki umieszczone na zabytkach. Każda z nich zawiera podstawowe informacje oraz dwuwymiarowy kod kreskowy - fotokod, czyli biało-czarną mozaikę kwadratów, pod którą zakodowane są informacje. Aby do nich dotrzeć potrzebna jest specjalna aplikacja dekodująca. Po zeskanowaniu każdego fotokodu na telefonie komórkowym otwiera się mobilna strona wybranego zabytku.

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki przyznał, że uruchomienie tego systemu jest wydarzeniem bez precedensu w Europie. Działa on dotąd tylko w Japonii. "Wiemy, że w Japonii pracuje on dobrze i jego adaptacja do łódzkich warunków jest udana" - mówił na konferencji inaugurującej projekt prezydent Łodzi.

Obraz

System ma umożliwić każdemu turyście przyjeżdżającemu do Łodzi, ale także mieszkańcom miasta wybranie się na wycieczkę po mieście z mobilnym przewodnikiem dostępnym w telefonie komórkowym.

"Fotokody są idealnym rozwiązaniem, bo są linkiem pomiędzy światem rzeczywistym a między ogromnymi zasobami internetu. Trzeba tylko wysłać sms-a by pobrać aplikację dekodującą. Po przyjściu aplikacji telefon staje się skanerem fotokodowym. Po zeskanowaniu każdego fotokodu na telefonie komórkowym otwiera się mobilna strona wybranego zabytku" - podkreśla właściciel firmy MobileMS, która opracowała system, Michał Stefański.

Mobilny przewodnik po Łodzi dostępny będzie na razie w trzech wersjach językowych - polskiej, niemieckiej i angielskiej. Oprócz opisu zabytku, zdjęć czy filmów o nim, czytelnik znajdzie tam mapę, ogólne informacje o Łodzi oraz łódzkie gadżety na komórkę.

Informacje będzie można również odtworzyć - materiał zostanie przeczytany przez lektora, co zmieni telefon w audioprzewodnik. System rozpoznaje rodzaj telefonu i odpowiednio dostosowuje do niego treści. Twórcom systemu udało się także połączyć dwa systemy fotokodów, dzięki czemu będzie on dostępny dla turystów zagranicznych.

Dotąd - w pierwszym etapie wdrożenia systemu - opracowano 5. zabytków. Na razie tabliczki umieszczono na 26 willach i pałacach. Kolejne mają zostać umieszczone na zabytkach architektury przemysłowej.

W kolejnym etapie baza ma zostać rozbudowana o informacje o kolejnych zabytkach. "W przyszłości turysta będzie mógł wybrać sobie dowolną ścieżkę podróży, a telefon pokieruje go do kolejnych zabytków" - zaznaczył Stefański.

System powstał dzięki środkom unijnym i wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. Jego koszt to ok. 70. tysięcy złotych. Jak zapewniają jego twórcy, korzystanie z fotokodów będzie bezpłatne. Jedyne koszty, jakie wiążą się z używaniem systemu to jednorazowa opłata za sms przy pobieraniu aplikacji dekodującej (koszt według taryfy operatora) oraz opłaty za połączenie z internetem podczas otwierania stron mobilnych.

System "Odkoduj Łódź" został nagrodzony w kategorii "innowacyjna usługa" w tegorocznym konkursie "Łódź Proponuje - Kreatywni i Innowacyjni" organizowanym od kilkunastu lat przez władze miasta. Jest też laureatem konkursu Innowacja Roku 2009 pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)