Pierwszy taki komputer kwantowy. Każdy może z niego skorzystać za darmo

Amerykański Departament Energii (DoE) udostępnił bezpłatną kwantową platformę testową, o dostęp, do której może zgłosić się każdy. Wszystkie koszty zostaną pokryte przez DoE.

Quantum Scientific Computing Open User Testbed (QSCOUT)
Quantum Scientific Computing Open User Testbed (QSCOUT)
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.03.2021 10:18

O ile od dawna mówi się o tym, że komputery kwantowe są przyszłością rozwoju informatyki, to wciąż niewiele jest możliwości ich badania i testowania. Co za tym idzie, technologie, które mogłyby się rozwijać, przez trudny dostęp nie mają takiej możliwości.

Z tego powodu amerykański Departament Energii zdecydował się udostępnić pierwszą opensorce’ową platformę, która umożliwi badaczom przeprowadzanie prac, na które nie zezwalają obecnie firmy komercyjnie udostępniające komputery kwantowe.

3-kubitowy system Quantum Scientific Computing Open User Testbed (QSCOUNT) znajduje się w Sandia National Laboratories i został udostępniony "społeczności naukowej jako otwarta platforma dla szeregu zastosowań obliczeń kwantowych", wyjaśnia SNL.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zyskamy nowe informacje na temat wydajności i architektury systemów kwantowych oraz dowiemy się, jak rozwiązywać różne problemy związane z obliczeniami kwantowymi- powiedziała fizyk Susan Clark, która kieruje projektem QSCOUT.

Zauważyła, że udostępniony przez nich system pozwoli m.in. na kontrolowanie i badanie samej maszyny, co do tej pory nie było dostępne w systemach komercyjnych. Dodatkowo specjaliści nie będą musieli poświęcać dodatkowego czasu i wysiłku na budowę własnej maszyny. 

Pierwszymi, którzy skorzystali z komputera kwantowego QSCOUT byli naukowcy z Indiana University. Kolejni mają być specjaliści z IBM-a, Oak Ridge National Laboratory, Univeristy of New Mexico i University of California, Berkeley. O dostęp jednak może wystąpić każdy, a DoE sfinansuje badania. 

Te najbliższe z wykorzystaniem QSCOUT prowadzone przez różne grupy ekspertów skupią się na ocenie wydajności komputerów kwantowych, jak i pracach nad algorytmami zbyt skomplikowanymi dla zwykłych komputerów. W ciągu najbliższych 3 lat SNL chce rozbudować swój system do 32 kubitów. 

Więcej informacji na temat działania Quantum Scientific Computing Open User Testbed znajdziecie na stronie Sandia National Laboratories

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)