Pierwszy śmiertelny wypadek z udziałem autonomicznego auta. Policja pokazała nagranie

Pierwszy śmiertelny wypadek z udziałem autonomicznego auta. Policja pokazała nagranie

Pierwszy śmiertelny wypadek z udziałem autonomicznego auta. Policja pokazała nagranie
Źródło zdjęć: © Twitter | Tempe Police
Arkadiusz Stando
22.03.2018 11:17, aktualizacja: 26.02.2019 11:13

Komenda Policji w Tempe opublikowała na Twitterze materiał dowodowy z pierwszego wypadku z udziałem autonomicznego Ubera. Nagranie pokazuje zarówno reakcję kierowcy, jak i samo zderzenie z ofiarą wypadku.

Oba nagrania skomponowano w 22-sekundowe wideo. Na pierwszym z nich widać obraz z frontu samochodu, w tym moment wypadku. Na drugim widać reakcję kierowcy, który był zszokowany. Ofiarą wypadku była 49-letnia kobieta, Elaine Herzberg. Wideo poniżej:

Jak widać, 44-letni "kierowca", Rafaela Vasquez, nie przyglądała się zbytnio drodze. Prawdopodobnie była zajęta przeglądaniem smartfona. W momencie wypadku ledwo zdążyła zauważyć, co się dzieje. "To było jak błysk, człowiek wyszedł tuż przed samochodem (...) jedyne co usłyszałam, to odgłos kolizji" - mówiła Vasquez w rozmowie z policją z Tempe.

"Film jest bardzo niepokojący i rozdziera nam serca podczas oglądania. Myślami jesteśmy z rodziną Elaine" - powiedział rzecznik firmy Uber w rozmowie z portalem The Verge. "Nasze samochody pozostaną w stanie uziemienia, tymczasem współpracujemy z władzami lokalnymi i stanowymi jak tylko możemy" - dodaje.

Według analiz policyjnych, samochód Ubera nie zwolnił przed uderzeniem w kobietę, co potwierdza nagranie. Wiadomo również, że Herzberg przechodziła przez ulicę w nieprawidłowym miejscu.

Według policji z Tempe, Uber najprawdopodobniej nie ponosi winy za wypadek. Wideo jednak nie do końca potwierdza to stwierdzenie. Samochody autonomiczne są wyposażone w czujniki, które powinny być w stanie wykryć obecność kobiety na drodze. W jakiś sposób nie zadziałały, a tym samym samochód nawet nie zaczął hamować. Oprócz tego wydaje się, że pasażer Ubera mógł zareagować na widok kobiety na drodze, gdyby sam kierował.

Na te pytania będą starać się odpowiedziec National Transportation Sfety Board oraz National Highway Traffic Safety Administration. W międzyczasie zostanie prowadzona debata na temat przyszłości samochodów autonomicznych.

Źródło: The Verge

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wykupując ubezpieczenie auta, mieszkania lub podróży! Zobacz dostępne rabaty na Link4 kody promocyjne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)