Pierwszy smartfon: Windows Phone czy Android?

Pierwszy smartfon: Windows Phone czy Android?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.06.2014 09:12, aktual.: 09.06.2014 12:57

Stojąc przed decyzją o zakupie pierwszego smartfona nie zapominajmy o niezwykle istotnej sprawie, jaką jest przemyślany wybór pokładowego oprogramowania. Pomijając wszelkie kwestie związane z wyglądem i parametrami czysto technicznymi, to właśnie system operacyjny telefonu będzie wpływał na tak istotne sprawy, jak chociażby komfort użytkowania.

Android – dużo i jeszcze więcej

Android jest systemem operacyjnym zdecydowanie najpopularniejszym wśród dostawców smartfonów. Jego największą zaletą jest możliwość konfiguracji przez użytkownika, dzięki czemu smartfon w każdej ręce staje się narzędziem niezwykle spersonalizowanym. Jest to zgodne z ideą powstania Androida, który przed przejęciem przez giganta Google był projektem open source. Jeżeli więc szukasz systemu, dla którego nie będzie problemem wgranie dynamicznych tapet ze zdjęciami rodziny czy po prostu ustawienie pulpitu na 10. sposobów – Android jest dla ciebie.

Mówiąc o Androidzie, nie sposób nie wspomnieć o sklepie z aplikacjami Google Play –. miejscu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dość powiedzieć, że pierwsza połowa roku 2013 została zamknięta z wynikiem… miliona dostępnych aplikacji, przy liczbie pobrań sięgającej 50 miliardów! Mnogość opcji oraz dynamizm twórców Androida w przedstawianiu coraz to nowych wersji systemu sprawiły, że część użytkowników zaczęła się po prostu gubić.

Windows Phone – stabilnie i w jakości

Choć przewaga rynkowa Androida jest niezaprzeczalna, niedawno pojawił się nowy gracz, którego działania są coraz bardziej śmiałe. Mowa oczywiście o Microsofcie –. potędze, która podjęła rękawicę rzuconą przez Androida. Nie jest tajemnicą, iż część użytkowników Androida w ogóle nie wykorzystuje możliwości tego systemu. Są osoby, które oczekują rozwiązań prostych i niezawodnych – taki właśnie jest Windows Phone, posiadający ograniczoną przestrzeń, niepodatną na konfiguracje w stylu Androida. Sam OS jest chwalony za stabilność i intuicyjność, co przekłada się na komfort użytkowania.

Windows Phone posiada również własne centrum aplikacji. Nie jest to jednak tak rozbudowane medium, jak w przypadku Androida (ok. 15. 000 pozycji i rośnie).

Który lepszy?

Ostatnie kryterium: cena smartfona. Czy zależy od posiadanego systemu operacyjnego? Przykładowo, w ofercie OMG sieci Plus, przy abonamencie 64,9. zł za symboliczną złotówkę otrzymamy HTC Windows Phone 8S (rynkowa wartość ok. 1000 zł), telefon dedykowany pod system WP. Porównując jego parametry z dowolnym modelem opartym na Androidzie, np. LG Swift L7 II (również za 1 zł we wspomnianym abonamencie, przy podobnej cenie rynkowej), trudno się doszukać różnic. Wniosek: zwyżek cenowych za sam system po prostu nie ma.

Pytanie tytułowe musi zatem pozostać bez odpowiedzi. Oba systemy są rozwiązaniami dobrymi i muszą zostać poddane najbardziej restrykcyjnym osądom –. potrzebom oraz upodobaniom użytkownika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)