Pierwszy Polak w tej roli. Święto polskiej nauki
Profesor Paweł Rowiński, naukowiec z Instytutu Geofizyki PAN, został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Federacji Akademii Nauk (ALLEA), jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To pierwszy Polak w tej roli.
07.07.2024 08:47
W oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślono, że prof. Rowiński jest pierwszym Polakiem w historii, który objął stanowisko przewodniczącego ALLEA, czyli Europejskiej Federacji Akademii Nauk, która jest jednym z kluczowych organów doradczych dla Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także jedną z ważniejszych organizacji, które zajmują się polityką naukową w Europie. Maria Mrówczyńska, wiceszefowa resortu nauki, pogratulowała profesorowi tej prestiżowej nominacji.
- Wybór prof. Pawła Rowińskiego na prezesa Europejskiej Federacji Akademii Nauk to duże wyróżnienie dla polskiego środowiska naukowego, świadczące o uznanym prestiżu naukowym i rozpoznawalności międzynarodowej pana profesora. Mam nadzieję, że wybór polskiego naukowca na to zaszczytne stanowisko pozwoli na szerszą reprezentację wyników prac badawczych i rozwojowych realizowanych w naszym kraju oraz zwiększy nasze możliwości w kształtowaniu europejskiej polityki edukacyjnej i naukowej – powiedziała cytowana w komunikacie MNiSW Maria Mrówczyńska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Profesor Rowiński podkreślił, że działania ALLEA nie są ograniczone tylko do Unii Europejskiej, ale obejmują cały kontynent europejski. Drugiej takiej organizacji w Europie nie ma. Rowiński zwrócił też uwagę na ogromne zaplecze eksperckie, jakie posiada ALLEA.
- Federacja zrzesza akademie nauk – najbardziej elitarne organizacje w każdym kraju, czy mówimy o Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina, The Royal Society w Londynie, czy naszej Polskiej Akademii Nauk. Należą do nich najlepsi eksperci i często stoją za tym także instytuty i komitety naukowe. To najlepsze zaplecze eksperckie, jakie sobie można w Europie wyobrazić i ma olbrzymi wpływ na kształtowanie polityki naukowej – zaznaczył naukowiec.
Wybór przedstawiciela polskiej nauki na stanowisko prezesa ALLEA, zdaniem profesora, to szansa na wzmocnienie polskiego głosu w dyskusji nad stanem nauki w Europie. Prof. Paweł Rowiński uważa, że będzie mógł pełnić rolę pośrednika między środowiskiem polskim a europejskim.
Naukowiec zwrócił uwagę, że jądrem w organizacjach jak ALLEA "zawsze były państwa starej Europy, a w tej chwili możemy budować pomost między krajami leżącymi bardziej na wschód czy na południe naszego kontynentu".
Profesor Paweł Rowiński jest absolwentem matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał doktorat i habilitację w zakresie nauk o Ziemi ze specjalnością geofizyka w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania naukowe obejmują hydrodynamikę środowiskową, metody statystyczne w hydrologii, inteligentne analizy danych oraz zmiany klimatu.
Europejska Federacja Akademii Nauk (ALLEA) jest jedną z najważniejszych organizacji o charakterze naukowym w Europie. W jej skład wchodzi niemal 60 akademii nauk i towarzystw naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. To także jedna z najważniejszych instytucji w zakresie doradztwa naukowego dla Komisji Europejskiej.
Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, misją ALLEA jest budowanie współpracy między akademiami poszczególnych krajów, wspieranie prowadzenia i popularyzacji badań naukowych, a także współpraca z Komisją Europejską i władzami poszczególnych państw. Polskę w ALLEA reprezentują Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności.
"Realizacja tej misji odbywa się m.in. poprzez ułatwianie wymiany informacji między akademiami oraz pełnienie funkcji doradczych i wypracowywanie propozycji dotyczących polityki naukowej dla rządów, Unii Europejskiej, organizacji krajowych i międzynarodowych" - czytamy w komunikacie MNiSW.
Europejska Federacja Akademii Nauk pełni istotną rolę w kontekście doradztwa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i rządów państw UE. Oprócz tego organizacja wspiera państwa mające problemy związane z demokracją i wolnością badań naukowych.