Pierwszy komputer Apple sprzedany na aukcji

Pierwszy komputer Apple sprzedany na aukcji

Pierwszy komputer Apple sprzedany na aukcji
Źródło zdjęć: © Ed Uthman/CC
18.06.2012 11:02, aktualizacja: 18.06.2012 12:40

Najstarszy działający komputer Apple I został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 374 500 dol.

Apple I to pierwszy "klasyczny" komputer osobisty, z klawiaturą i płytą główną we wspólnej obudowie. Zaprojektowany w formie zestawu, miał w pełni funkcjonalną płytę główną z 6. różnego typu układami scalonymi. Aby jednak otrzymać w pełni funkcjonalny komputer, jego użytkownicy musieli złożyć obudowę, klawiaturę i zasilacz oraz dodać monitor. Po miesiącu do Apple I dodano zewnętrzny napęd na kasety do wgrywania programów i przechowywania danych.

Jego twórca i producent, Steve Wozniak (który wraz ze Steve Jobsem założył firmę Apple), własnoręcznie złożył 20. sztuk tych komputerów i sprzedawał je za 666,66 dol., ponieważ "lubił okrągłe cyfry, łatwe do wpisania”, a także po prostu dla kawału. Dodatkowy napęd kasetowy kosztował 75 dol. Apple I miał oficjalną premierę 11 kwietnia 1976 roku, zaś "produkcja" zakończyła się 30 września tego samego roku, mimo iż wszystkie komputery sprzedano.

Do dziś zachowało się 5. komputerów Apple I, jednak niewiele z nich wciąż działa. Cena tych egzemplarzy bardzo wzrosła przez ostatnią dekadę - w 1999 roku działający Apple I sprzedano także na aukcji za 50 tys. dol. Obecna cena za komputer z oryginalną instrukcją obsługi wyniosła 374 500 dol. Jak powiedzieli BBC przedstawiciele Sotheby’s walka o komputer między kupującymi była ostra - w imieniu nieobecnego kolekcjonera sumy podawał aukcjoner, ale jak się okazało, telefonicznie ujawnił się także inny kolekcjoner, który po przelicytowaniu ostatecznie wygrał aukcję.

Na tej samej aukcji Sotheby’s sprzedano też czterostronicowe memo Steve Jobsa z czasów, kiedy pracował dla Atari. Jest to propozycja drobnych modyfikacji gry w piłkę nożną ATARI Word Cup. Rękopis to cztery strony o wymiarach 2. x 21,6 cm, z nadrukowanym logo ATARI. Zawierają one trzy wykresy z podpisami naszkicowane przez Jobsa, z podpisem "Steve". Na rękopisie znajduje się także adres Jobsa w Los Altos oraz buddyjskie motto - fragment Sutry Serca - "gate gate paragate parasangate bodhi svaha".

Nota powstała w 197. roku, kiedy 19-letni Jobs pracował w Atari. Według jego biografii nie był tam lubiany, jako "arogancki nastolatek, który wiedział wszystko i nie lubił się myć". Ta ostatnia cecha tak dokuczyła jego współpracownikom, że został odesłany na wieczorną zmianę, aby miał jak najmniejszy kontakt z innymi pracownikami i ostatecznie szybko Atari opuścił.

Notę wyceniono na 1. tys. dol., ale ostatecznie osiągnęła ona cenę 27,5 tys. dol. W grudniu 2011 roku za umowę o utworzeniu Apple z odręcznymi notatkami Jobsa uzyskano na aukcji cenę 1,6 mln dol.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)