Trwa ładowanie...
d4fbmvp

Pierwszy dzień szkoły 2019. Strajk zamiast nauki w Hongkongu. Użyto przemocy [WIDEO]

Pierwszy dzień szkoły 2019 roku dla uczniów w Hongkongu nie jest dniem początku nauki. Dziesiątki tysięcy uczniów zamiast do szkół udało się tam na strajk, związany ze skandalicznymi aktami przemocy podczas weekendowych protestów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy dzień szkoły 2019 - uczniowie w Hongkongu, zamiast iść do szkoły, strajkują. Do swoich mundurków dodali kaski, maski i gogle.
Pierwszy dzień szkoły 2019 - uczniowie w Hongkongu, zamiast iść do szkoły, strajkują. Do swoich mundurków dodali kaski, maski i gogle. (Getty Images)
d4fbmvp

Pierwszy dzień szkoły 2019 roku w Hong Kongu niestety nie ma szans przebiegać w swój tradycyjny sposób – uczniowie zamiast zaprzątać sobie głowę nauką są skazani na myślenie o przyszłości swojego miejsca zamieszkania.

Licealiści, którzy pierwszego dnia szkoły wyszli na ulice w ramach protestu, swoje mundurki szkolne uzupełnili maskami przeciwgazowymi, goglami i kaskami. Uczniowie szkół średnich zebrali się na Edinburgh Place, publicznym placu w centralnej dzielnicy biznesowej Hongkongu. Nastolatkowie nawiązywali dialog z przechodniami mówiąc: "Bez perspektywy pewnej przyszłości nie ma potrzeby chodzić na zajęcia". Jest to pierwszy dzień z zaplanowanego dwudniowego strajku.

Czytaj też: Lasery podczas protestów w Hongkongu. To obrona przed rozpoznawaniem twarzy

d4fbmvp

Pierwszy dzień szkoły 2019 r. w Hongkongu - studenci też strajkują

Jednocześnie protestują też studenci, którzy zgromadzili się na placu przed Uniwersytetem Chińskim w Honkongu. Prezes związku studentów Jacky So, powiedział, że 30 000 studentów wzięło udział w wiecu na terenie kampusu. Studenci ubrali się na czarno i założyli maski na twarz, wymachując sztandarami swoich stowarzyszeń studenckich.

Żądania protestujących obejmują zniesienie zarzutów wobec ponad 1000 osób aresztowanych i formalne wycofanie ustawy o ekstradycji, która pozwala deportować podejrzanych o przestępstwo mieszkańców Hongkongu do Chin Kontynentalnych.

d4fbmvp

Pierwszy dzień szkoły 2019 r. w Hongkongu - użyto przemocy

Niektórzy demonstranci zakłócili w poniedziałek poranne dojazdy, blokując drzwi pociągów. Funkcjonariusze na stacji Lok Fu uderzyli protestujących pałkami, a jednego z nich aresztowali. Trzy inne osoby zostały aresztowane na stacji Lai King.

Kevin Yeung sekretarz Edukacji Hongkongu w odpowiedzi na strajki powiedział, że "szkoły nie powinny być wykorzystywane, jako miejsce dla żądań politycznych lub wywierania presji."

Czytaj też: Luksusy w chińskim pociągu. Tak to wygląda od środka

d4fbmvp

Podziel się opinią

Share

d4fbmvp

d4fbmvp
Więcej tematów