Pierwszy dzień szkoły 2019. Strajk zamiast nauki w Hongkongu. Użyto przemocy [WIDEO]

Pierwszy dzień szkoły 2019. Strajk zamiast nauki w Hongkongu. Użyto przemocy [WIDEO]

Pierwszy dzień szkoły 2019. Strajk zamiast nauki w Hongkongu. Użyto przemocy [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Getty Images
02.09.2019 15:55, aktualizacja: 02.09.2019 16:20

Pierwszy dzień szkoły 2019 roku dla uczniów w Hongkongu nie jest dniem początku nauki. Dziesiątki tysięcy uczniów zamiast do szkół udało się tam na strajk, związany ze skandalicznymi aktami przemocy podczas weekendowych protestów.

Pierwszy dzień szkoły 2019 roku w Hong Kongu niestety nie ma szans przebiegać w swój tradycyjny sposób – uczniowie zamiast zaprzątać sobie głowę nauką są skazani na myślenie o przyszłości swojego miejsca zamieszkania.

Licealiści, którzy pierwszego dnia szkoły wyszli na ulice w ramach protestu, swoje mundurki szkolne uzupełnili maskami przeciwgazowymi, goglami i kaskami. Uczniowie szkół średnich zebrali się na Edinburgh Place, publicznym placu w centralnej dzielnicy biznesowej Hongkongu. Nastolatkowie nawiązywali dialog z przechodniami mówiąc: "Bez perspektywy pewnej przyszłości nie ma potrzeby chodzić na zajęcia". Jest to pierwszy dzień z zaplanowanego dwudniowego strajku.

Pierwszy dzień szkoły 2019 r. w Hongkongu - studenci też strajkują

Jednocześnie protestują też studenci, którzy zgromadzili się na placu przed Uniwersytetem Chińskim w Honkongu. Prezes związku studentów Jacky So, powiedział, że 30 000 studentów wzięło udział w wiecu na terenie kampusu. Studenci ubrali się na czarno i założyli maski na twarz, wymachując sztandarami swoich stowarzyszeń studenckich.

Żądania protestujących obejmują zniesienie zarzutów wobec ponad 1000 osób aresztowanych i formalne wycofanie ustawy o ekstradycji, która pozwala deportować podejrzanych o przestępstwo mieszkańców Hongkongu do Chin Kontynentalnych.

Pierwszy dzień szkoły 2019 r. w Hongkongu - użyto przemocy

Niektórzy demonstranci zakłócili w poniedziałek poranne dojazdy, blokując drzwi pociągów. Funkcjonariusze na stacji Lok Fu uderzyli protestujących pałkami, a jednego z nich aresztowali. Trzy inne osoby zostały aresztowane na stacji Lai King.

Kevin Yeung sekretarz Edukacji Hongkongu w odpowiedzi na strajki powiedział, że "szkoły nie powinny być wykorzystywane, jako miejsce dla żądań politycznych lub wywierania presji."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)