Pierwsze zaćmienie Słońca 2022. Zobaczymy je z Polski?

Pierwsze zaćmienie Słońca 2022. Zobaczymy je z Polski?

Zaćmienie Słońca
Zaćmienie Słońca
Źródło zdjęć: © Pexels
30.04.2022 09:27, aktualizacja: 30.04.2022 11:23

W tym roku będą miały miejsce cztery zaćmienia - dwa Słońca i dwa Księżyca. Pierwszym z nich jest częściowe zaćmienie Słońca, do którego dojdzie już 30 kwietnia w czasie "czarnego Księżyca".

Tym razem niestety nie będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Słońca, a tylko nieliczni będą mogli zaobserwować częściowe zaćmienie. Będzie ono widoczne m.in. w Chile, Argentynie, Urugwaju, Peru czy Boliwii, jednak moment największego zaćmienia nastąpi nad Oceanem Południowym ok. 480 km na północny zachód od chilijskiej bazy Yelcho na wyspie Doumer.

Według Space Gateway zaćmienie rozpocznie się o 14:45 czasu wschodniego. Maksimum zjawiska przypadnie na 16:41 a zakończy się o 18:37. W czasie maksimum cień Księżyca przykryje tarczę słoneczną w prawie 64 proc. Niestety na półkuli północnej nie zobaczymy nawet części zaćmienia.

Zaćmienie Słońca w czasie "czarnego Księżyca"

Warto przypomnieć, że zaćmienie Słońca może nastąpić tylko, gdy Księżyc znajduje się w nowiu, a Słońce, Ziemia i srebrny glob znajdują się w linii prostej. Ze względu na przesunięcie orbity Księżyca w stosunku do orbity Ziemi, zaćmienia Słońca nie są tak powszechne.

Kwietniowe zaćmienie jest jednak o tyle ciekawe, że przypada w czasie drugiego nowiu w miesiącu, czyli w tzw. "czarnym Księżycu". Drugi nów w jednym miesiącu jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ze względu na to, że cykl Księżyca trwa ok. 29 dni. Mniej więcej co 32 miesiące Księżyc dwukrotnie znajduje się w pełni lub w nowiu w czasie jednego miesiąca. Drugą pełnię w miesiącu nazywamy "niebieskim Księżycem", drugi nów - "czarnym".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)