Pierwsze zaćmienie Słońca 2022. Zobaczymy je z Polski?
W tym roku będą miały miejsce cztery zaćmienia - dwa Słońca i dwa Księżyca. Pierwszym z nich jest częściowe zaćmienie Słońca, do którego dojdzie już 30 kwietnia w czasie "czarnego Księżyca".
30.04.2022 | aktual.: 30.04.2022 11:23
Tym razem niestety nie będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Słońca, a tylko nieliczni będą mogli zaobserwować częściowe zaćmienie. Będzie ono widoczne m.in. w Chile, Argentynie, Urugwaju, Peru czy Boliwii, jednak moment największego zaćmienia nastąpi nad Oceanem Południowym ok. 480 km na północny zachód od chilijskiej bazy Yelcho na wyspie Doumer.
Według Space Gateway zaćmienie rozpocznie się o 14:45 czasu wschodniego. Maksimum zjawiska przypadnie na 16:41 a zakończy się o 18:37. W czasie maksimum cień Księżyca przykryje tarczę słoneczną w prawie 64 proc. Niestety na półkuli północnej nie zobaczymy nawet części zaćmienia.
Zaćmienie Słońca w czasie "czarnego Księżyca"
Warto przypomnieć, że zaćmienie Słońca może nastąpić tylko, gdy Księżyc znajduje się w nowiu, a Słońce, Ziemia i srebrny glob znajdują się w linii prostej. Ze względu na przesunięcie orbity Księżyca w stosunku do orbity Ziemi, zaćmienia Słońca nie są tak powszechne.
Kwietniowe zaćmienie jest jednak o tyle ciekawe, że przypada w czasie drugiego nowiu w miesiącu, czyli w tzw. "czarnym Księżycu". Drugi nów w jednym miesiącu jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ze względu na to, że cykl Księżyca trwa ok. 29 dni. Mniej więcej co 32 miesiące Księżyc dwukrotnie znajduje się w pełni lub w nowiu w czasie jednego miesiąca. Drugą pełnię w miesiącu nazywamy "niebieskim Księżycem", drugi nów - "czarnym".