Pierwsze takie zdjęcie Słońca. Pokazuje biegun północny

Pierwsze takie zdjęcie Słońca. Pokazuje biegun północny04.12.2018 10:26
Pierwsze takie zdjęcie Słońca. Pokazuje biegun północny
Źródło zdjęć: © ESA

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. To pierwsze w historii zdjęcie północnego bieguna Słońca. Nigdy wcześniej nie pokazano, jak wygląda nasza gwiazda od góry ani z dołu.

Wszystkie szczegółowe zdjęcia Słońca, które widzieliśmy do tej pory, były spojrzeniem od boku. Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła to zmienić, jednak wykorzystując pewien sprytny sposób. Użyto do tego kilkuset zdjęć z satelity Proba-2.

Ze względu na brak danych obserwacyjnych z biegunów słonecznych badacze tworzyli sztuczne obrazy poprzez analizę danych zebranych przez satelitę Proba-2. Naukowcy przewidywali, jak będzie wyglądać kolejna część Słońca, na podstawie analogicznej wiedzy. To żmudny proces, obraz pokazany przez ESA w poniedziałek jest wynikiem wielu miesięcy ciężkiej pracy.

Sztuczkę Europejskiej Agencji Kosmicznej widać na pierwszy rzut oka. Czarne linie są paskami z obrazów zrobionych przez Proba-2 z dala od Słońca. W środku widzimy przerwaną linię, ponieważ atmosfera gwiazdy zmieniała się podczas tworzenia obrazu.

Mimo że jest to właściwie makieta, to może rzucić światło na niektóre tajemnice Słońca, takie jak powstanie koronalnych wyrzutów masy. Ale już niedługo naukowcy będą mogli w odpowiedni sposób zbadać bieguny. W 2020 roku zostanie uruchomiona sonda Solar Orbiter ESA, który pozwoli badaczom spojrzeć z bliska na bieguny Słońca.

Zobacz też: Cybersejf: Dostałeś takiego maila? Nie otwieraj go pod żadnym pozorem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)