Pierwsze sukcesy polskich studentów w drodze na Imagine Cup 2010

Pierwsze sukcesy polskich studentów w drodze na Imagine Cup 2010

Pierwsze sukcesy polskich studentów w drodze na Imagine Cup 2010
09.03.2010 11:26

Światowe finały Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego
dla studentów, coraz bliżej. Zwycięzcy eliminacji w poszczególnych kategoriach przyjadą
do Warszawy już w lipcu, aby zaprezentować swoje pomysły jak rozwiązać największe problemy ludzkości z wykorzystaniem technologii. O prawo startu w konkursie walczą także drużyny z Polski, które już teraz mogą pochwalić się pierwszymi sukcesami.

Światowe finały ósmej już edycji Imagine Cup, konkursu organizowanego przez Microsoft, odbędą się w tym roku w Polsce. Symboliczny sztandar gospodarza finałów światowych został przekazany Waldemarowi Pawlakowi, wicepremierowi oraz ministrowi gospodarki, podczas uroczystej gali ubiegłorocznej edycji konkursu, która odbyła się w stolicy Egiptu, Kairze. Ideą przewodnią Imagine Cup są zawsze kwestie istotne dla rozwoju cywilizacji. W tym roku studenci z całego świata, którzy wezmą udział w konkursie, będą się starać rozwiązać największe problemy ludzkości określone w Milenijnych Celach Rozwoju ONZ z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.

Obraz
© (fot. Microsoft)

„Imagine Cup to coś więcej niż konkurs technologiczny,”. – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft. – „To swoisty pojedynek na kreatywne wykorzystanie technologii, które mogą przyczynić się do rozwiązania ważnych problemów ludzkości, a takie właśnie wyzwania stawia przed studentami nasz konkurs. Tegoroczna edycja Imagine Cup jest dla nas wyjątkowa, gdyż światowe finały odbędą się w Polsce. Mam nadzieję, że będzie to niezapomniane doświadczenie dla kilkuset studentów z całego świata, którzy przyjadą w lipcu do Warszawy”.

Chęć udziału w Imagine Cup 201. zgłosiło ponad 3000 studentów polskich uczelni technicznych i uniwersytetów. 825 z nich zgłosiło swój projekt oraz spełniło wymóg nadesłania streszczenia prezentacji, co kwalifikowało ich do wzięcia udziału w specjalnym międzynarodowym quizie dotyczącym konkursu. Drużyny z Polski już odnoszą pierwsze sukcesy. W kategorii Media Cyfrowe dwa polskie zespoły zakwalifikowały się do drugiej rundy, z czego zespół LifeClick z Politechniki Poznańskiej na pierwszym miejscu, a zespół Kahna&Demon z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na miejscu 8. Polscy studenci stanowią ponad 10 procent liczby uczestników, którzy przeszli do drugiej rundy w kategorii Technologie Informatyczne. Wśród 10 najwyżej ocenianych zawodników tej kategorii znajduje się aż 6 studentów z Polski. Do udziału w najbardziej prestiżowej kategorii Imagine Cup – Projektowanie Oprogramowania – zgłosiło się aż 96 zespołów z Polski, z których 59 zakwalifikowało się do kolejnego etapu.

Polscy uczestnicy Imagine Cup mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony Microsoft. Razem z warszawskim Instytutem Wzornictwa Przemysłowego oraz Parkiem Technologicznym – Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu, Microsoft zorganizował specjalne szkolenia biznesowe, które pozwolą na lepsze przygotowanie projektu i zaprezentowanie się jurorom. Cykl szkoleń dla uczestników konkursu zakończył się 6 marca. Wzięło w nich udział ponad 150 studentów, wśród nich Bartłomiej Czudek z zespołu IT Smell reprezentującego Uniwersytet Jagielloński. „W moim przekonaniu Imagine Cup jest obecnie jedynym konkursem technologicznym, który kładzie nacisk nie tylko na umiejętności programistyczne, ale także na aspekty biznesowe i marketingowe prezentowanych rozwiązań,”. – powiedział Bartłomiej Czudek, uczestnik tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup. – „Szkolenia biznesowe organizowane przez Microsoft oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego przekazują wiedzę, która jednocześnie pozwala lepiej przygotować się do kolejnych etapów
konkursu oraz do zaistnienia na coraz bardziej wymagającym rynku pracy”.

Imagine Cup od wielu lat cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród polskich studentów. Podczas ubiegłorocznych finałów światowych konkursu w Kairze aż trzy polskie drużyny wychodziły na podium. Pierwsze miejsce i nagrodę specjalną ufundowaną przez pierwszą damę Egiptu H. E. Suzanne Mubarak otrzymał poznański zespół kAMUflage, w którego skład wchodzili studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej. Ponadto Polacy zdobyli dwa drugie miejsca: w kategorii MashUp na podium stanął Monastery of Innovations (Politechnika Poznańska), a FteamS (Politechnika Łódzka) w kategorii Interoperacyjność. Natomiast zespół Demoscene Spirit, składający się z studentów poznańskich uczelni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Medycznego, jako pierwszy polski zespół zakwalifikował się do ścisłego finału w kategorii Projektowanie Oprogramowania.

W tym roku studenci startują w pięciu kategoriach konkursowych:

Projektowanie Oprogramowania, gdzie należy stworzyć system informatyczny mając do dyspozycji między innymi .Net Framework, Windows czy Windows Mobile. Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 dolarów.
Projektowanie Gier, której celem jest stworzenie nowej gry komputerowej wykorzystującej Microsoft's XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio. Główna nagroda to 25 000 dolarów.
Media Cyfrowe, gdzie maksymalnie dwuosobowe zespoły muszą stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup.
Technologie Informatyczne, sprawdzające wiedzę i praktyczne umiejętności studentów pod względem tworzenia, wdrażania i nadzorowania systemów IT, które będą wydajne, funkcjonalne, stabilne i bezpieczne.
Projektowanie Systemów Wbudowanych, w której zespoły mają za zadanie opracowanie wbudowanego rozwiązania w oparciu o Windows Embedded CE 6.0 R2 oraz komputery kompaktowe.

W Polsce Imagine Cup już od dwóch lat jest organizowany w ścisłej współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. Sponsorami tegorocznej polskiej edycji konkursu Imagine Cup zostały firmy Dell, PTK Centertel, operator sieci Orange, Asseco Poland SA oraz Park Technologiczny – Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu, które ufundują nagrody dla zwycięzców finałów krajowych w kategorii Projektowanie Oprogramowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)