Pierwsza okazja w tym roku. Zobaczysz na niebie przed północą
Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku już 13 stycznia. To będzie doskonała okazja do zaobserwowania naturalnego satelity Ziemi. Jasność tarczy wyniesie wtedy 100 proc., co oznacza, że będzie widoczny w pełnej okazałości już od wczesnych godzin wieczornych ze szczytem niedługo przed północą, o godzinie 23:27.
Pierwsza pełnia księżyca w roku nazywana jest również Wilczą Pełnią. Ma to swoje korzenie w wierzeniach rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. To właśnie wtedy przez mrozy i głód wilki zbliżały się do osad ludzi w poszukiwaniu żywności. Zwierzęta te były wyjątkowo ważne w wierzeniach i podziwiano ich siłę oraz wolność. Pierwsza pełnia roku była symbolem zmian oraz okazją do refleksji nad przemijaniem i cyklicznością.
Pierwsza pełnia Księżyca, czyli Wilczy Księżyc
Księżyc wpływa na szereg zjawisk zachodzących na Ziemi, oddziałuje na pływy oceaniczne oraz stabilizację orbity planety. Wiele osób przypisuje Srebrnemu Globowi wręcz magiczne właściwości. Nauka tego nie potwierdza, ale spotkać się możemy z przekonaniem, iż pełnia wpływa na emocje i zachowania zwierząt, w tym ludzi. Przypływ energii, agresywność, osłabienie czy właśnie zaburzenia snu mają być spowodowane fazą Księżyca.
Czy rzeczywiście pełnia Księżyca zaburza sen?
Bezsenność związana z pełnią Księżyca jest zjawiskiem znanym od lat, ale dopiero niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei, Politechniki Federalnej w Zurichu oraz Szwajcarskiego Centrum Medycyny Snu dokonali ważnego odkrycia. Przez trzy lata badano grupę 33 osób, właśnie pod kątem problemów z zasypianiem i utrzymaniem snu w trakcie trwania pełni. Uczestnicy eksperymentu nie znali celu badań, aby wyeliminować wpływ psychologiczny i spali w odpowiednio przygotowanej i zaciemnionej przestrzeni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Udowodniono, że w okresie czterech dni przed pełnią uczestnicy zasypiali około 5 minut później, a długość snu skróciła się o 20 minut. Wraz ze spadkiem melatoniny, która jest hormonem regulującym sen, długość fazy REM spadła o 30 proc. Uczestnicy deklarowali uczucie zmęczenia i złego samopoczucia. Pomimo potwierdzenia tezy badania nie wskazały przyczyny zjawiska. Niektóre z teorii wskazują na wpływ oddziaływania przyciągania ziemskiego, które w konsekwencji oddziałuje na pływy oceaniczne, które regulują cykle okołodobowe organizmów morskich.
Naturalny satelita Ziemi, krąży wokół naszej planety w średniej odległości 384 tysięcy kilometrów. Tym odwiecznym ruchom towarzyszą zmiany kształtu, jasności czy kolory, które zdeterminowane są porą roku, warunkami pogodowymi oraz stopniem zanieczyszczenia atmosfery. Sam nie świeci, ale odbija światło słoneczne. Nie pozostaje jednak bez wpływu na naszą całą planetę.
Justyna Waliszewska, dziennikarka Wirtualnej Polski