Pierwsza korweta typu Ada dla Ukrainy. "Hetman Iwan Mazepa" zwodowany
W tureckiej stoczni STM odbyło się wodowanie korwety Hetman Iwan Mazepa (F211), która została wyprodukowana dla ukraińskiej marynarki wojennej. To jedna z dwóch korwet rakietowych typu Ada, które Ukraina zamówiła w Turcji.
03.10.2022 14:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
14 grudnia 2020 r. Ministerstwo Obrony Ukrainy zawarło umowę z tureckimi przedsiębiorstwami na budowę dwóch korwet typu Ada. Stępkę pierwszej z nich położyła Turkiye RMK Marine 7 września 2021 r. w Stambule, a 2 października 2022 r. odbyła się oficjalna uroczystość wodowania korwety, której nazwę "Hetman Iwan Mazepa" wybrał Wołodymyr Zełenski. Jego żona - Ołena Zełenska została matką chrzestną jednostki.
"Hetman Iwan Mazepa" będzie pierwszą korwetą tej klasy dla Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej planowano, że do końca 2022 r. okręt z częściowym wyposażeniem zostanie odholowany na Ukrainę do stoczni Okean w Mikołajowie w celu jego ukończenia. Obecna sytuacja i trwająca w Ukrainie wojna sprawia, że jego plany na pewno ulegną korekcie.
Jak zaznacza Zbiam, "wszystko wskazuje na to, że jednostka będzie ukończona w Turcji. Wymagać to będzie korekty obowiązujących umów. Wciąż nie jest jasne, co stanie się z drugim okrętem, którego budowy jeszcze nie rozpoczęto". Serwis dodaje również, że jedynym portem, w którym mógłby stacjonować "Hetman Iwan Mazepa" jest Odessa.
Korwety typu Ada w wersji bazowej mają wyporność 2400 ton i mierzą 99 m. Ukraiński serwis Militarnyj zwraca uwagę, że na razie niewiele wiadomo na temat sensorów i konfiguracji uzbrojenia okrętu. Ukraina rozważała wykorzystanie pocisków Neptun, Harpoon, Atmaka czy Naval Strike Missile.
Według Portalu Stoczniowego podstawowym uzbrojeniem korwet będą amerykańskie przeciwokrętowe pociski manewrujące Harpoon. System obrony powietrznej z kolei będą stanowiły pociski VL-MICA. W ich wyposażeniu znajdzie się również "armata Super Rapid 76 mm firmy Leonardo, system broni bliskiego zasięgu Millennium 35 mm firmy Rheinmetall Oerlikon oraz system strzelecki STAMP firmy Aselsan".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski