Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych

Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych

Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych
23.04.2007 12:30, aktualizacja: 23.04.2007 13:09

Każdy interesujący się tą tematyką zetknął się pewnie z webowymi odpowiednikami aplikacji biurowych, ale czy na tym możliwości te się kończą? Nie - dziś bowiem przyjrzyjmy się pokrótce aplikacjom internetowym pozwalającym na edycję grafiki.

Co chwilę pojawiają się coraz to nowe aplikacje webowe, oferujące mniejszą, lub większość funkcjonalność ich desktopowych odpowiedników. Ich oczywistymi zaletami są między innymi brak potrzeby instalacji jakiegokolwiek oprogramowanie ( oprócz przeglądarki internetowej i ewentualnie wymaganych wtyczek ) na komputerze użytkownika, czy możliwość dostępu do nich skądkolwiek, gdzie tylko jest dostęp do Internetu. Nie bez znaczenia jest z pewnością również fakt, iż większość takich aplikacji dostępna jest bezpłatnie. Każdy interesujący się tą tematyką zetknął się pewnie z webowymi odpowiednikami aplikacji biurowych, ale czy na tym możliwości te się kończą? Nie - dziś bowiem przyjrzyjmy się pokrótce aplikacjom internetowym pozwalającym na edycję grafiki.

Niedawno przyglądaliśmy się ( "Internet Office 2007", czyli biuro w Sieci" - http://www.idg.pl/news/108991.html ) webowym odpowiednikom aplikacji biurowych. Dziś chcemy przybliżyć kilka internetowych wersji aplikacji graficznych. Oczywistym jest fakt, że profesjonalistom zajmujących się grafiką, narzędzia te nie są do niczego potrzebne, gdyż ich funkcjonalność jest zbyt mocno ograniczona - jednak nadają się doskonale dla zwykłych, szarych użytkownikom, chcących na przykład zrobić szybko mały retusz zdjęcia. Można też wyobrazić sobie możliwość szybkiej edycji właśnie zrobionych zdjęć w dowolnej kafejce internetowej. Podstawową zaletą opisywanych poniżej aplikacji jest... cena. Wszystkie one są dostępne za darmo. Wystarczy posiadać komputer podłączony do Internetu, przeglądarkę WWW i można śmiało rozpocząć eksperymenty.

Wśród kilku omówionych niżej aplikacji znajdziemy bardzo proste narzędzia do korekcji fotografii, ale także pretendujące do miana sieciowych Photoshopów aplikacje pokroju _ Fauxto _. Każdy użytkownik może spośród omówionych niżej aplikacji wybrać jakąś, pasującą najlepiej do jego potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że większość przedstawionych tu programów znajduje się jeszcze w fazie testowej, więc można spodziewać się niedoróbek i błędów. Aplikacje testowane były w przeglądarce Mozilla Firefox.

Warto też przy okazji wspomnieć, że firma Adobe, producent programu Photoshop, także planuje udostępnienie w sieci jego webowej wersji. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie funkcjonalność tego produktu, ale firma już zapowiedziała, że na pewno pobije na głowę konkurencyjne rozwiązania tego typu. Na przetestowanie "Photoshopa online" przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze kilka miesięcy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Darmowy Photoshop z Internetu" - http://www.idg.pl/news/107226.html.

Na pierwszy ogień weźmiemy produkt, który gamą oferowanych funkcji znacznie odbiega od konkurencji. Wśród opisywanych tutaj edytorów, jest chyba najbardziej zaawansowany, na przykład jako jedyny obsługuje warstwy, które to wykorzystuje się raczej w profesjonalnych narzędziach, a nie prostych edytorach pokroju Painta.
Fauxto zbudowany jest w oparciu o technologię Adobe Flex - http://www.digit.pl/news/95330.html i do jego działanie wymagana jest wtyczka Adobe Flash Player. Interfejs aplikacji próbuje naśladować niedościgniony wzór - Photoshop - i wygląda trochę jak jego dużo młodszy brat.

Obraz
© Fauxto to najbardziej zaawansowany z omawianych przez nas edytorów

Użytkownik może otwierać standardowe pliki graficzne JPEG, GIF, BMP, PNG, czy TIFF bezpośrednio z dysku swojego komputera lub też dowolne obrazy z sieci WWW, poprzez podanie adresu URL. Aplikacja nie pozwala otwierać, ani zapisywać formatu Photoshopa i dlatego, aby zachować informacje o warstwach, oferuje swój własny format plików - FXO. Maksymalny rozmiar edytowanego pliku to 1250x1250 pikseli, większe obrazy są automatycznie skalowane do tego rozmiaru.Fauxto pozwala edytować równocześnie wiele obrazów, a przełączanie się pomiędzy nimi następuje poprzez wybranie odpowiedniej zakładki. Interfejs użytkownika jest bardzo czytelny i każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z Photoshopem, od razu zobaczy wiele podobieństw. Elementy głównego okna są stałe i nie można ich układać według własnych potrzeb, ale są rozsądnie rozmieszczone i dobrze dopasowują się do rozmiarów okna.

Wśród bogatej gamy narzędzi aplikacja oferuje między innymi zaznaczanie obszarów, przesuwanie, dowolną transformację ( _ Free transform _ ), obrót o dowolny kąt, wstawianie tekstów ( niestety bez polskich znaków ), rysowanie markerem, ołówkiem, pędzlem, a także kreślenie prostych kształtów geometrycznych, czy wypełnienie obszarów. Każde z tych narzędzi, posiada opcje, które po jego wybraniu można ustawiać w specjalnym panelu na dole okna.

Oprócz opcji edycyjnych _ Fauxto _ oferuje także wybór zaawansowanych filtrów, takich jak wyostrzanie ( Sharpen ), rozmywanie ( Blur ), Find edges, Noise, Emboss, Enrich, Posterize, Clouds, Invert, Desaturate, Grayscale, Colorize, oraz korekcję jasności, kontrastu, barwy i nasycenia ( hue/saturation ).

Co jednak najszybciej przykuwa uwagę, to funkcja obsługi warstw. Zważywszy, że jest to aplikacja webowa, to wbudowanie tak skomplikowanej funkcjonalności budzi respekt. Liczba warstw nie jest w żaden sposób ograniczona, a każda z nich może komponować się z resztą w trzynastu różnych trybach: Normal, Multiply, Screen, Lighten, Darken, Difference, Add, Subtract, Invert, Alpha, Erase, Overlay i Hardlight. Oprócz tego użytkownik ma możliwość zmiany kolejności warstw, łączenia ich, a także dodawania do każdej z nich i szeregowania sześciu różnych efektów: blur, drop shadow, bevel, glow, gradient bevel oraz gradient glow.

Obraz
© Ten edytor jako jedyny obsługuje warstwy

Oczywiście _ Fauxto _ ma też niedoróbki. Na przykład wspomniany już brak polskich liter w narzędziu do wstawiania tekstów, czy też schowek działający tylko w obrębie aplikacji - nie można na przykład wkleić obrazka skopiowanego w _ Paincie _. Brak też w nim jakiejkolwiek integracji z serwisami internetowymi oferującymi przechowywanie zdjęć, jak Flickr, czy Picasa Web Albums. Aplikacja jednak cały czas się rozwija, dodawane są coraz to nowe funkcje i poprawiane znalezione błędy. Twórcy zapowiadają dodawanie kolejnych ciekawych możliwości, warto więc śledzić zmiany w tym projekcie. Więcej o _ Fauxto _ dowiedzieć się można z oficjalnego blogu - http://www.fauxto.com/blog/.

Kolejnym przykładem dobrze skrojonej na miarę potrzeb aplikacji jest _ Picnik _. Nie próbuje ona w żaden sposób udawać Photoshopa, ale w bardzo przejrzysty i prosty sposób oferuje mniej wymagającym użytkownikom całkiem sporą funkcjonalność. Aplikacja wykorzystuje, tak jak poprzednik, technologię Flash i dzięki temu wszelkie operacje odbywają się po stronie przeglądarki klienta i nie wymagają każdorazowych odwołań do zdalnego serwera. Póki co _ Picnik _ znajduje się w fazie testowej beta, jednak działa sprawnie i nie widać w niej jakichś szczególnych niedociągnięć.

_ Picnik _, w odróżnieniu do opisywanego wcześniej _ Fauxto _, jest raczej aplikacją dedykowaną do retuszu zdjęć. Program posiada niemałą paletę funkcji i to całkiem zaawansowanych, wykraczających daleko poza standardowe usuwanie efektu czerwonych oczu, przycinanie, obracanie, czy też korekcję jasności i kontrastu.

Obraz
© Picnik - aplikacja skrojona na miarę

Aplikacji można używać bez jakiejkolwiek rejestracji. Podobnie jak poprzednik _ Picnik _ umożliwia wczytanie zdjęcia bezpośrednio z dysku komputera i dowolnego adresu URL, ale oprócz tego integruje się z serwisami Flickr, Picasa Web Albums oraz pozwala przeszukiwać zasoby internetu przy użyciu Yahoo Search i Flickr Search. Dodatkowo pozwala pobierać obrazy z kamery internetowej podłączonej do komputera. Wydaje się, że aplikacja nie wprowadza ograniczeń, co do wielkości obrazu. Bez problemu udało się wczytać obraz z 3,2-megapikselowego aparatu o rozdzielczości 2048x1536 o rozmiarze około 1 MB.

_ Picnik _ posiada bardzo przejrzysty interfejs użytkownika i dobrze zorganizowane menu z łatwym i intuicyjnym dostępem do wszystkich funkcji. W prawym dolnym rogu okna dostępny jest suwak do regulacji powiększenia obrazu, a kliknięcie w lewym górnym rogu na logo _ Picnik _ włącza edycję w trybie pełnoekranowym, co znakomicie ułatwia pracę z aplikacją.

Wśród podstawowych funkcji programu znajdziemy obrót ( w skokach co 90 stopni ), prostowanie krzywo zrobionego zdjęcia, zmianę rozmiaru, kadrowanie, korekcję efektu czerwonych oczu, zmianę parametrów jasności i kontrastu ( łącznie z operacjami na histogramie ), korekcję kolorów oraz wyostrzanie. Funkcje regulacji jasności i kontrastu oraz korekcji kolorów posiadają opcję automatycznej korekty, funkcja kadrowania dodatkowo posiada możliwość zdefiniowania proporcji, do których użytkownik chce przyciąć zdjęcie.

Oprócz tych standardowych funkcji program oferuje także zestaw zaawansowanych filtrów, wśród których znajdziemy między innymi: Sepia, B&W, Boost, Soften, Vignette, Matte, funkcje do tworzenia obramowań: Border, Rounded edges a także kilka dodatkowych, póki co dostępnych dla wszystkich, a za jakiś czas tylko dla użytkowników kont "Premium": Tints, Infrared film, Focal B&W, Doodle, Gooify.

Ukończone zdjęcie _ Picnik _ pozwala zapisać w komputerze użytkownika w formatach JPEG, PNG, GIF, BMP, PDF oraz TIFF, a oprócz tego można umieścić je w serwisach Flickr, Picasa Web Albums, czy też wysłać w wiadomości e-mail.

_ Phixr _ jest kolejną propozycją przeznaczoną do korekcji zdjęć. W odróżnieniu od poprzedników aplikacja korzysta z technologii AJAX ( Asynchronous JavaScript and XML ) pozwalającej na tworzenie bardziej intuicyjnego i zaawansowanego interfejsu użytkownika. Do korzystania z aplikacji wymagana jest darmowa rejestracja. Wadą zastosowania AJAX-a jest za to szybkość działania aplikacji, każda modyfikacja zdjęcia wymusza jego przeładowanie ze zdalnego serwera. Niedogodność ta nie występowała w opisywanych wyżej rozwiązaniach opartych na technologii Flash, gdzie wszystkie operacje odbywały się po stronie klienta.

Aplikacja umożliwia wczytanie zdjęcia z komputera użytkownika, dowolnego adresu URL lub też z internetowych serwisów Flickr, Picasa Web Albums, fotopic.net, PhotoBucket, SmugMug, WebShots i innych. Użytkownicy darmowych kont mogą edytować zdjęcia o rozdzielczości 1,6 megapiksela ( około 1440x1080 ), większe obrazy są automatycznie skalowane. Zdjęcia na serwerach _ Phixr _ są przechowywane tylko przez określony czas - dla darmowego konta są to na przykład trzy godziny od ostatniej edycji.

Obraz
© Phixr - edytor oparty na technologii AJAX

Interfejs programu jest prosty i wygodny w obsłudze, a gama narzędzi wystarczająca nawet do bardziej zaawansowanej obróbki zdjęć. Oprócz podstawowych funkcji zmiany rozmiaru, kadrowania, dowolnego obrotu, czy odwracania, program oferuje korekcję jasności, kontrastu, barwy i nasycenia, zmianę balansu kolorów, redukcję efektu czerwonych oczu, wyostrzanie i rozmywanie zdjęć oraz wypełnianie obszarów i dodawanie dymków i tekstów. Dodatkowo użytkownik ma możliwość skorzystania z czternastu różnych filtrów, funkcji usuwania szumu ze zdjęcia, nakładania na siebie zdjęć, lub predefiniowanych szablonów ( płatki śniegu, serduszka, kwiatki itp. ) oraz dodawania ramek i zaokrąglania rogów.

Po zakończeniu edycji, gotowe zdjęcie można pobrać w formatach JPEG, PNG, GIF, lub PDF, wysłać pocztą elektroniczną, bądź też opublikować w jednym ze wspieranych serwisów internetowych, wymienionych wcześniej. _ Phixr _ udostępnia także narzędzie do łatwego przysyłania obrazów ze stron WWW do konta w serwisie. Funkcja ta jest dostępna dla przeglądarek Firefox/Mozilla/Netscape oraz Internet Explorer.

Kolejnym przykładem prostej aplikacji webowej, przeznaczonej do podstawowej korekcji zdjęć, może być _ Pixenate _. Do korzystania z niej nie jest wymagana żadna rejestracja, wystarczy wczytać zdjęcie i można zacząć zabawę. Korzystanie z _ Pixenate _ jest bardzo proste, choć może nie tak intuicyjne jak w opisywanych wcześniej programach. Aplikacja zbudowana jest z wykorzystaniem technologii AJAX, więc podobnie jak w opisywanym wyżej _ Phixr _, każda zmiana wymaga przeładowania zdjęcia z serwera. Przy obróbce większych zdjęć i słabym łączu internetowym może to stanowić pewną przeszkodę.

Obraz
© Pixenate - świetny przykład prostej aplikacji webowej, przeznaczonej do podstawowej korekcji zdjęć.

Aplikacja, jak wszyscy poprzednicy, pozwala na wczytanie zdjęcia bezpośrednio z komputera użytkownika, bądź też z dowolnego adresu URL. Serwis udostępnia także narzędzie "Bookmarklet", które po dodaniu do ulubionych zakładek przeglądarki internetowej pozwala na wybieranie i edycję obrazów z dowolnej przeglądanej właśnie witryny internetowej.

_ Pixenate _ zawiera zestaw podstawowych narzędzi edycyjnych, takich jak kadrowanie, zmiana rozmiaru, obrót, czy korekcja jasności, kontrastu, barwy i nasycenia ( hue/saturation ). Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji funkcję redukcji efektu czerwonych oczu, wypełnienie światłem oraz sześć efektów specjalnych: Lomo Filter, Lens Filter, zaokrąglanie rogów, generowanie przeplotu, dodawanie efektu śniegu, dodawanie tekstów, oraz efekty Oil Painting i Charcoal. Dostępna jest także automatyczna funkcja poprawy jakości zdjęcia, która koryguje balans kolorów, usuwa szum i wygładza zdjęcie. Ciekawostką jest obecność funkcji wyrównywania do poziomu horyzontu, pozwalająca wyprostować krzywo zrobione zdjęcia. Jedna z funkcji ( Whiten ) nie działa i zwraca błąd JavaScript.

Po zakończeniu edycji można pobrać zdjęcie w formacie JPEG, lub też przesłać je do serwisu Flickr.

Na koniec zostawiliśmy najprostszą z aplikacji, oferującą jedynie podstawowe funkcje edycji zdjęć. _ Snipshot _ oferuje najprostszy interfejs z opisywanych tutaj aplikacji, bo składający się z paska narzędziowego z ośmioma przyciskami, z czego tak naprawdę tylko pięć to funkcje edycyjne. Mimo swej prostoty aplikacja pozwala na edycję bardzo dużych zdjęć ( maksymalny rozmiar 10 MB i rozdzielczość 5000x5000 ) i nadaje się doskonale do podstawowej obróbki, jeżeli nie wykracza ona poza zmianę rozmiaru, kadrowanie, obrót ( w skokach co 90 stopni ) i podstawową korekcję jasności, kontrastu, nasycenia i ostrości. Trochę zaskakuje brak prostych funkcji, jak na przykład korekcja efektu czerwonych oczu. Zdjęcia do edycji można pobrać z komputera użytkownika, wpisując adres URL, lub też wybierając jeden z przykładów ze strony _ Snipshot _.

Obraz
© Snipshot - najmniej skomplikowany spośród omawianych serwisów

Po zakończeniu edycji zdjęcie można pobrać w formatach GIF, JPG, PDF, PNG, PSD ( ! ) oraz TIFF, lub też umieścić w serwisach Flickr i WebShoots.

Serwis _ Snipshot _ oferuje także wtyczki do przeglądarek Firefox - http://addons.mozilla.org/firefox/4571/ i Internet Explorer - http://snipshot.com/ie-extension/ pozwalające na edycję zdjęć z przeglądarki przy pomocy serwisu oraz interfejs programistyczny API umożliwiający używanie pewnych funkcji edytora na własnej witrynie WWW.

Obraz
© Porównanie uwzględnionych w tekście programów
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)