Perseidy 2020 już dziś w nocy. Jak znaleźć rój meteorów na niebie?

Perseidy 2020 już dziś w nocy. Jak znaleźć rój meteorów na niebie?

KUTAHYA, TURKEY - AUGUST 13: A Perseid meteor streaks across the sky over Domanic district of Kutahya in Turkey on August 13, 2019. (Photo by Serdar Yigit/Anadolu Agency via Getty Images)
KUTAHYA, TURKEY - AUGUST 13: A Perseid meteor streaks across the sky over Domanic district of Kutahya in Turkey on August 13, 2019. (Photo by Serdar Yigit/Anadolu Agency via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
11.08.2020 10:09

"Noc spadających gwiazd" już dziś. Maksimum roju Perseidów możemy obserwować w nocy z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia. Przez te dwie noce na niebie można zaobserwować nawet 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny.

Co to są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów, który możemy co roku obserwować na niebie. Pojawiają się zawsze latem pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, ale maksimum roju (czas, kiedy można zaobserwować najwięcej “spadających gwiazd”) przypada na 11-13 sierpnia. 

Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, odkrytą ponad 150 lat temu. I chociaż nazywamy je "spadającymi gwiazdami", to w rzeczywistości są meteoroidami, które wchodząc w atmosferę Ziemi, zaczynają płonąć i stają się widoczne dla obserwatorów nocnego nieba. Sama nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju. Radiant to punkt na niebie, z które meteoryty "wylatują". 

Jak oglądać Perseidy?

Obserwacja Perseidów nie wymaga specjalnego przygotowania ani profesjonalnego sprzętu. Jednak nie wystarczy spojrzeć w niebo, by zobaczyć "spadające gwiazdy". Przede wszystkim warto poznać choć trochę nocne niebo, by odnaleźć konstelację Perseusza, by orientacyjnie wiedzieć, gdzie mogą pojawić się Perseidy.

Kiedy ustalimy już położenie Perseusza, warto pamiętać, by nie wpatrywać się tylko w ten jeden punkt. Rój meteorytów będzie widoczny znacznie wyżej, tuż nad naszymi głowami. Jeżeli nie macie doświadczenia w obserwacji nocnego nieba, pomoże wam się odnaleźć aplikacja SkyMap

W obserwacji Perseidów może przeszkodzić nieco Księżyc, który znajdować się będzie w III kwadrze. Na szczęście nie będzie on świecił tak jasno, jak w czasie pełni i z każdą nocą jego blask będzie malał, zbliżając się do nowiu (19 sierpnia). 

Warto zwrócić również uwagę na miejsce, które wybierzemy na obserwację. Im dalej od miejskich świateł, tym lepiej. Jeżeli mamy możliwość, udajmy się w słabo oświetlone miejsce, dzięki czemu zjawiska na niebie będą o wiele wyraźniejsze.


Jeśli chcemy zadbać o szczegóły i poświęcić więcej czasu na obserwację nieba, warto wziąć ze sobą koc lub leżak i lornetkę. Ponieważ każdy z meteorytów będzie widoczny jedynie przez chwilę na niebie, to warto wiedzieć, jak zrobić idealne zdjęcie "spadającym gwiazdom".

Perseidy 2020: pogoda na "noc spadających gwiazd"

Obserwacji Perseidów sprzyja letnia pogoda. Najbliższe noce zapowiadają się pogodnie, a IMGW nie prognozuje ani zachmurzenia, ani burz. Jednak warto mieć na uwadze, że te ostatnie latem potrafią pojawić się niespodziewanie, więc zalecamy śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych, np. z pomocą aplikacji. Na tę chwilę nie zapowiada się, by pogoda przeszkodziła w obserwacji "spadających gwiazd". 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)