Pełnia księżyca sierpień 2019. Kiedy i gdzie oglądać

Pełnia księżyca sierpień 2019. Kiedy i gdzie oglądać
Źródło zdjęć: © 123RF
Karolina Modzelewska

12.08.2019 13:05, aktual.: 12.08.2019 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sierpień jest doskonałym miesiącem na obserwację nieba. Noc rozświetlą roje Perseid, do Ziemi zbliżą się liczne asteroidy, a już za kilka dni będziemy mieli możliwość podziwiania pełni Księżyca.

Pełnia księżyca występuje, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzięki temu Księżyc jest w całości oświetlony i można go swobodnie obserwować. Księżyc w pełni jest około 500 tys. razy ciemniejszy od Słońca, ale swoją jasnością jest w stanie rozświetlić nocne niebo.

Pełnia Księżyca sierpień 2019

Zazwyczaj pełnia występuje raz w miesiącu. Zdarza się jednak, że możemy obserwować ją dwukrotnie. Wówczas mówi się o tzw. Pełni Niebieskiego Księżyca. Nazwa ma podkreślić unikalność zjawiska, które występuje raz na 2,5 roku, a nie barwę Srebrnego Globu.

Księżyc w pełni przyjmuje kolor różowy, szary lub czerwony. Jest to uzależnione od aktualnego poziomu zanieczyszczenia atmosfery. Ostatnia Pełnia Niebieskiego Księżyca w Polsce miała miejsce 31 marca 2018 roku, kolejną będzie można oglądać dopiero w październiku 2020 roku.

W sierpniu pełnia Księżyca wypada 15 sierpnia i rozpocznie się o godzinie 14:31. Będzie doskonale widoczna po zmroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)