Trwa ładowanie...
d4mx895

Pełnia Księżyca Jesiotra na niebie. Najbliższe noce przyniosą więcej niezwykłych zjawisk

Sierpniowa pełnia Księżyca, zwana "Księżycem Jesiotra" świeci na niebie od 2 do 5 sierpnia. Jednak ten tydzień będzie obfitował również w inne zjawiska astronomiczne, a wiele z nich bez trudu zobaczymy gołym okiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia Księżyca nad Waszyngtonem
Pełnia Księżyca nad Waszyngtonem (NASA)
d4mx895

Pierwszy tydzień sierpnia rozpoczniemy od pełni Księżyca, którą można było zaobserwować już w nocy z 2 na 3 sierpnia. Księżyc będzie świecił jasno aż do 5 sierpnia, kiedy to zacznie przechodzić w kolejne fazy, aż do nowiu - 19 sierpnia.

Sierpniowa pełnia nazywana jest również Księżycem Jesiotra lub Zbożowym. Nazwa, podobnie jak inne zwyczajowe, pochodzi z kultury rdzennych Amerykanów i jest ściśle związana z porą roku oraz sezonem na jesiotry.

W związku z bliskością Księżyca i Słońca, nasz naturalny satelita będzie widoczny stosunkowo nisko nad horyzontem. Bardzo możliwe również, że przybierze lekko pomarańczowy odcień - przypominając tym samym kolor mięsa jesiotra.

Mars, Wenus i Merkury widoczne w tym tygodniu

Jednak dzisiejszej nocy, poza wspaniałym, jasnym Księżycem, na niebie będziemy mogli również zobaczyć Marsa. To właśnie w nocy z 3 na 4 sierpnia Mars znajdzie się najbliżej Słońca. Wywoła to gwałtowne burze piaskowe na Czerwonej Planecie.

d4mx895

Jednak już pod koniec tygodnia, 9 sierpnia - Mars i Księżyc znajdą się na tyle blisko, że zaobserwowanie Czerwonej Planety będzie jeszcze łatwiejsze. Księżyc będzie gasnął, zbliżając się do III kwadry, więc tuż po zachodzie i tuż przed wschodem Słońca Mars i nasz naturalny satelita powinny być widoczne dla każdego miłośnika astronomii.

Pod koniec tygodnia, blisko wschodu Słońca powinniśmy być również w stanie zaobserwować Wenus i Merkurego. Aby to zrobić, warto wyposażyć się w lornetkę, a jeśli do tej pory nie obserwowaliście jeszcze nocnego nieba, z pomocą mogą wam przyjść aplikacje:

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Perseidy 2020 wciąż widoczne

Warto przypomnieć, że na niebie mogą pojawić się również "spadające gwiazdy" z roju Perseidów. Od lipca rój meteorytów przemierza niebo, ale pozostało jeszcze kilka dni, nim osiągnie swoje maksimum. Ten przewidziany jest na 12 sierpnia - wtedy na niebie będziemy mogli obserwować nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. To zdecydowanie jedno z największych widowisk na nocnym niebie latem.

d4mx895

Podziel się opinią

Share
d4mx895
d4mx895
Więcej tematów