Pełnia Księżyca Jesiotra na niebie. Najbliższe noce przyniosą więcej niezwykłych zjawisk

Pełnia Księżyca Jesiotra na niebie. Najbliższe noce przyniosą więcej niezwykłych zjawisk
Źródło zdjęć: © NASA

03.08.2020 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sierpniowa pełnia Księżyca, zwana "Księżycem Jesiotra" świeci na niebie od 2 do 5 sierpnia. Jednak ten tydzień będzie obfitował również w inne zjawiska astronomiczne, a wiele z nich bez trudu zobaczymy gołym okiem.

Pierwszy tydzień sierpnia rozpoczniemy od pełni Księżyca, którą można było zaobserwować już w nocy z 2 na 3 sierpnia. Księżyc będzie świecił jasno aż do 5 sierpnia, kiedy to zacznie przechodzić w kolejne fazy, aż do nowiu - 19 sierpnia.

Sierpniowa pełnia nazywana jest również Księżycem Jesiotra lub Zbożowym. Nazwa, podobnie jak inne zwyczajowe, pochodzi z kultury rdzennych Amerykanów i jest ściśle związana z porą roku oraz sezonem na jesiotry.

W związku z bliskością Księżyca i Słońca, nasz naturalny satelita będzie widoczny stosunkowo nisko nad horyzontem. Bardzo możliwe również, że przybierze lekko pomarańczowy odcień - przypominając tym samym kolor mięsa jesiotra.

Mars, Wenus i Merkury widoczne w tym tygodniu

Jednak dzisiejszej nocy, poza wspaniałym, jasnym Księżycem, na niebie będziemy mogli również zobaczyć Marsa. To właśnie w nocy z 3 na 4 sierpnia Mars znajdzie się najbliżej Słońca. Wywoła to gwałtowne burze piaskowe na Czerwonej Planecie.

Jednak już pod koniec tygodnia, 9 sierpnia - Mars i Księżyc znajdą się na tyle blisko, że zaobserwowanie Czerwonej Planety będzie jeszcze łatwiejsze. Księżyc będzie gasnął, zbliżając się do III kwadry, więc tuż po zachodzie i tuż przed wschodem Słońca Mars i nasz naturalny satelita powinny być widoczne dla każdego miłośnika astronomii.

Pod koniec tygodnia, blisko wschodu Słońca powinniśmy być również w stanie zaobserwować Wenus i Merkurego. Aby to zrobić, warto wyposażyć się w lornetkę, a jeśli do tej pory nie obserwowaliście jeszcze nocnego nieba, z pomocą mogą wam przyjść aplikacje:

Perseidy 2020 wciąż widoczne

Warto przypomnieć, że na niebie mogą pojawić się również "spadające gwiazdy" z roju Perseidów. Od lipca rój meteorytów przemierza niebo, ale pozostało jeszcze kilka dni, nim osiągnie swoje maksimum. Ten przewidziany jest na 12 sierpnia - wtedy na niebie będziemy mogli obserwować nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. To zdecydowanie jedno z największych widowisk na nocnym niebie latem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także