Patrz w górę i obserwuj. ISS znów nad Polską
15.05.2024 18:15, aktual.: 15.05.2024 19:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie widoczna na polskim niebie 15 maja 2024 r. Do obserwacji ikonicznego obiektu nie potrzeba jakichkolwiek specjalnych urządzeń, gdyż będzie on doskonale widoczny gołym okiem.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ponownie zagości na polskim niebie. 15 maja entuzjaści spoglądania w niebo otrzymają aż trzy szanse na obserwację ikonicznego obiektu - zauważa serwis Nocne Niebo.
Aż trzy przeloty ISS nad Polską
Przeloty satelitów Starlink, o których regularnie informujemy, to niejedyne atrakcje dla poszukiwaczy kosmicznych wrażeń. Przelot ISS nad Polską będziemy mogli podziwiać 15 maja, a sama stacja będzie widoczna aż trzykrotnie.
Jak informuje Nocne Niebo, pierwszy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zobaczymy o godzinie 21:07. Niebo będzie jeszcze jasne, ale to nie powinno przeszkadzać w obserwacji ISS. W jakim kierunku należy spoglądać, by zobaczyć stację? Otóż należy wypatrywać jej na południowym zachodzie - ISS będzie przemieszczać się w kierunku wschodnim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej spektakularny przelot ISS
Drugi przelot ISS nad Polską zobaczymy o godzinie 22:44. Wtedy stacja kosmiczna przeleci przez całe niebo z zachodu na wschód. To będzie najdłuższy przelot, bowiem potrwa aż 8 minut, co sprawia, że będzie to najlepsza okazja do zaobserwowania ISS 15 maja. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanie się najjaśniejszym punktem na niebie, nie licząc rzecz jasna Księżyca.
Dwadzieścia minut po północy nastąpi ostatni przelot ISS. Będzie on krótszy od poprzedniego, ale nadal można będzie go zauważyć. Wszyscy ci, którzy chcą obserwować "przelot ostatniej szansy", powinni wypatrywać ISS blisko Księżyca.
Nocne Niebo podkreśla jednocześnie, że warunki pogodowe będą sprzyjać obserwacjom. Warto dodać, że stacja w ciągu doby wykonuje 15,5 okrążenia kuli ziemskiej.
Sebastian Barysz, dziennikarz Wirtualnej Polski