Papugi uzależnione od opium. Niszczą całe plantacje w Indiach

Papugi uzależnione od opium. Niszczą całe plantacje w Indiach

Papugi uzależnione od opium. Niszczą całe plantacje w Indiach
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
28.02.2019 09:32, aktualizacja: 28.02.2019 15:01

"Papugi-ćpuny" dewastują plantacje opium w Indiach. Nic nie jest w stanie ich przestraszyć, chcą tylko pożerać owoce maku, bogate w narkotyczną substancję. Rolnicy są bezradni.

Dla mieszkańców środkowej Europy papugi mogą wydawać się pięknymi, orientalnymi ptakami. To też już powoli się zmienia. W ubiegłym roku zaobserwowano pierwszy w historii lęg aleksandretty obrożnej w Polsce.

Na świecie wiele gatunków papug w rzeczywistości uznaje się za szkodniki. Już teraz aleksandretty obrożne głęboko wniknęły w życie Londyńczyków, powodując ogromny chaos w mieście. Budują gniazda pod dachami domów, często nie tylko hałasując, ale wyrządzając szkody. Jeszcze gorzej mają rolnicy w Indiach.

Tam papugi atakują farmy maku. Dla wielu rolników opium jest jedynym możliwym źródłem utrzymania. A papugi są po raz kolejny jak szkodniki. Nadlatują w całych grupach i pożerają plony maku. Czasami odgryzają nawet całe łodygi ze strąkami maku i odlatują.

Papugi pożerają opium

"Jeden kwiat maku daje około 20 do 25 gramów opium, ale duże grupy papug odżywiają się roślinami około 30 do 40 razy dziennie, a niektóre nawet odlatują ze strąkami maku" - mówi jeden z rolników spod miasta Neemuch. Papugi są uzależnione od opium i nieustannie pustoszą plantacje - twierdzą farmerzy.

Rolnicy mają spory problem. Wielokrotnie prosili państwo o pomoc, ale bezskutecznie. W końcu wzięli sprawy w swoje ręce ale... i to nie pomogło. Żeby dopilnować plonów maku, muszą dosłownie pilnować ich o każdej porze. Zarówno za dnia, jak i w nocy.

Farmerzy próbowali różnych środków - "Próbowaliśmy wydawać głośne dźwięki, a nawet używać petard do straszenia ptaków, ale nic nie pomogło", powiedział rolnik. Ptaki pokazują ewidentne symptomy uzależnienia od opium. Nie działają racjonalnie, ich mechanizmy obronne powinny zareagować na hałas w takiej skali, jaki powoduje wybuch petardy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)