Papier zastąpi plastik? Naukowcy są tego bliscy
Naukowcy opracowali metodę, która może doprowadzić do tego, że papier zastąpi plastik. Produkty wyprodukowane dzięki tej metodzie będą składać się z bezpiecznych składników i łatwo ulegać rozkładowi.
21.05.2022 | aktual.: 21.05.2022 17:13
Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali metodę, dzięki której plastik będzie mógł zostać zastąpiony papierem. Może być to jeden z drobnych kroków w kierunku ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych, których składowanie i recykling są uporczywe.
Z informacji opublikowanych w serwisie Bankier.pl wynika, że badacze z Japonii zdecydowali się na wykorzystanie nieszkodliwych składników do modyfikacji papierowych produktów. Ich pomysł polega na nałożeniu specjalnej powłoki, która czyni papier wodoodpornym i zapewniając korzystne z punktu widzenia konsumenta właściwości typowe dla plastiku, z pominięciem wad tworzyw sztucznych.
- Istnieją materiały, które mogą rozpadać się bezpiecznie, takie jak papier, ale z oczywistych powodów papier nie nadaje się do większości zastosowań typowych dla plastiku. Znaleźliśmy jednak sposób na to, aby nadać papierowi niektóre cechy plastiku, bez żadnych jego wad. Nasz wynalazek nazwaliśmy Choetsu. To niedroga biodegradowalna powłoka, która daje zwyczajnemu papierowi wodoodporność i wytrzymałość - tłumaczy prof. Zenji Hiroi, autor wynalazku opisanego w piśmie "Industrial & Engineering Chemistry Research".
Nowy materiał powstaje w bardzo prosty sposób - wystarczy nanieść go na papierową powierzchnię. W kontakcie z celulozą z papieru i wilgocią z powietrza tworzy się trwała powłoka. Podczas reakcji powstaje też warstwa z dwutlenku tytanu, co zapobiega przyleganiu zabrudzeń i bakterii.
Choetsu to materiał, który może zastąpić plastik
Chotetsu składa się z bezpiecznych dla środowiska materiałów, które z czasem rozkładają się na proste składniki, takie jak woda, węgiel i krzem. Jego twórcy dostrzegają wiele obszarów do stosowania opracowanego materiału. Prof. Hiroi podkreśla, że cieszy go, że pokonano wszelkie wyzwania techniczne i teraz pozostaje opracować konkretne zastosowania.
Szansę na to dostrzega między innymi w produkcji przedmiotów do spożywania i przechowywania jedzenia, ale to dopiero początek. Badacz podzielił się też dalszymi planami dotyczącymi ulepszania produktu.
- Chcemy teraz wykorzystać nasze podejście w innego typu materiałach. Materiał można zmienić tak, by dodać odporne na zabrudzenia i pleśnie powłoki do szkła, ceramiki, a nawet plastiku, tak aby przedłużyć ich czas przydatności - podsumował prof. Zenji Hiroi.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski