Panasonic: nowy napęd Blu‑ray 4x

Panasonic: nowy napęd Blu-ray 4x

04.07.2007 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele koncernu Matsushita Electric Industrial poinformowali o stworzeniu nowego napędu Blu-ray. Urządzenie jest zdolne do zapisywania krążków BD-R ( single/dual layer ) z prędkością 4x.

Kluczowym komponentem nowego napędu jest dioda laserowa, która oferuje możliwość zapisu zarówno jedno-, jak i dwuwarstwowych płyt BD-R z prędkością 4x przy stosunkowo niewielkiej mocy wyjściowej 130 mW. Tego typu lasery "wystarczały" do tej pory na zapis z prędkością 2x. Panasonic zastosował jednak specjalną technologię optymalizującą światło lasera. Przedstawiciele firmy podkreślają, że standardowo do zapisu z prędkością 4x wymagana jest dioda o mocy 180 mW.

Urządzenie, które wyposażono w różne systemy dbające o poprawny zapis, umożliwia wypalenie 25-gigabajtowego krążka w ciągu 23 minut, natomiast dwukrotnie pojemniejszego - w czasie 43 minut. Warto też dodać, że Panasonic planuje wprowadzić w tym miesiącu na rynek swój pierwszy jednowarstwowy ( 25 GB ) nośnik BD-R 4x. We wrześniu natomiast będzie można kupić jego dwuwarstwową wersję ( 50 GB ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)