Panasonic Lumix DMC-CM1: najbardziej fotograficzny smartfon świata

Panasonic Lumix DMC‑CM1: najbardziej fotograficzny smartfon świata

Panasonic Lumix DMC-CM1: najbardziej fotograficzny smartfon świata
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.09.2014 11:14

Największą sensacją wśród premier firmy Panasonic zaprezentowanych na targach Photokina 2014 nie jest aparat ale... smartfon. Bardzo, bardzo niezwykły smartfon.

CM1 jest tak niezwykły, że Panasonic unika nazywania go telefonem. Według niego to "connected camera" czyli w brzydkim, ale w miarę dosłownym tłumaczeniu "aparat pozostający w łączności". I rzeczywiście można się zastanawiać, czy więcej w tym urządzeniu aparatu, czy telefonu.

Za kwestie telefoniczne odpowiada najnowsza wersja Androida, dotykowy ekran o przekątnej 4,7 cala (Full HD), a także 4-rdzeniowy procesor Qualcomma. Szczegóły techniczne niebawem uzupełnimy, ale ta premiera jest tak gorąca, że nawet w materiałach prasowych rozdawanych po konferencji zabrakło informacji na temat tego urządzenia. W każdym razie z CM1 da się normalnie dzwonić i wykonywać na nim wszelkie inne typowo smartfonowe działania. Nie ma problemu.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Ale znacznie ciekawsza jest część "fotograficzna" tego urządzenia, przede wszystkim ze względu na gigantyczną (jak na smartfony) matrycę typu 1 cal (13,2 x 8,8 mm) o rozdzielczości 20 milionów pikseli. Tej samej wielkości matryce znajdują się chociażby w systemowych, bezlusterkowych aparatach Nikona albo w bardzo zaawansowanych kompaktach Sony z serii RX100!

Drugim fotograficznym filarem Lumixa CM1 jest obiektyw firmy Leica - DC Elmatir 10,2 mm f/2,8. Stałoogniskowy, stosunkowo jasny i z pewnością oferujący wysoką jakość obrazu. Do tego jeszcze pełne sterowanie parametrami ekspozycji (aż po pełny "manual" włącznie) i nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (wraz z funkcją Photo 4K, czyli wygodnym wyciąganiem poszczególnych klatek filmu i zapisywaniem ich jako zdjęcia JPEG).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Dużo jeszcze nie wiemy o nowym telefonie, podobno ma on wejść do sprzedaży tylko na kilku światowych rynkach (mowa była m.in. o Niemczech i Francji). Ta informacja będzie więc uzupełniana, również o nasze pierwsze wrażenia z używania tego telefonu.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: iPhone 6 - liczba zamówień zawiesiła system

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)