Oszustwo "na InPost". Lepiej od razu zablokuj ten numer

Oszustwo "na InPost". Lepiej od razu zablokuj ten numer

SMS z numeru 451549450. Tej wiadomości nie wysłał InPost
SMS z numeru 451549450. Tej wiadomości nie wysłał InPost
Źródło zdjęć: © InPost
Konrad Siwik
14.06.2022 12:40

InPost jest jednym z pierwszych wyborów przy szybkim nadawaniu i zamawianiu różnych przesyłek. Oszuści szczególnie upodobali sobie podszywanie się za operatora logistycznego. Tym razem wysyłają fałszywe wiadomości z numeru 451549450.

Jak zauważają dobreprogramy wiadomość z numeru +48451549450 o wstrzymaniu paczki to oszustwo. Ostrzeżenie o fałszywym SMS-ie, w którym wykorzystano wizerunek firmy InPost, zostało nadesłane przez jednego z czytelników serwisu.

Treść wspomnianej fałszywej wiadomości brzmi następująco: InPost: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 1,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność". Pod treścią zamieszczony został również link, którego pod żadnym pozorem nie należy klikać. W innym przypadku odbiorca trafi na spreparowany serwis szybkich płatności, gdzie tylko teoretycznie będzie mógł uiścić rzekomą kwotę niedopłaty do paczki.

Fałszywa wiadomość, w której oszuści podają się za InPost
Fałszywa wiadomość, w której oszuści podają się za InPost© dobreprogramy

W rzeczywistości dane logowania do bankowości zostaną przekazywane oszustom. Wówczas to oni uzyskają dostęp do hasła i loginu, dzięki którym będą mogli zalogować się na prawdziwe konto ofiary i wyprowadzić z niego pieniądze.

W przypadku otrzymania podobnej wiadomości można zgłosić sprawę do CERT Polska. Jest to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. Podejrzaną wiadomość SMS w niezmienionej formie wystarczy przekazać na specjalny numer telefonu.

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)