Ostatnie pożegnanie Netscape

Ostatnie pożegnanie Netscape

Ostatnie pożegnanie Netscape
Źródło zdjęć: © Netscape
22.02.2008 10:00, aktualizacja: 22.02.2008 10:41

Firma AOL udostępniła ostatnie uaktualnienie dla przeglądarki Netscape Navigator i przypomniała, że z końcem lutego kończy się czas świadczenia wsparcia technicznego dla tego programu. To koniec Netscape'a - swego czasu najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie. Jej użytkownikom AOL zaleca "przesiadkę" na Firefoksa lub Flocka.

Netscape obecnie oparty jest na Firefoksie - dlatego zmiany, które wprowadzono do programu w najnowszej wersji ( 9.0.0.6 ) są identyczne, jak w najnowszej wersji przeglądarki Mozilli ( 2.0.0.12 - załatano w niej kilka błędów w zabezpieczeniach ).

Niestety, wydanie 9.0.0.6 jest ostatnim uaktualnieniem dla Netscape'a - przedstawiciele firmy AOL przypomnieli, że z końcem lutego kończy się okres rozwijania i świadczenia wsparcia technicznego dla tego programu. Oznacza to m.in., że nie pojawią się już żadne uaktualnienia oraz poprawki dla aplikacji.

Osobom, które dotychczas korzystały z Netscape'a zaleca się skorzystanie z innej przeglądarki - AOL sugeruje Flocka lub Firefoksa ( zaletą tego drugiego programu jest w tej sytuacji fakt, iż za pomocą odpowiednich wtyczek można go łatwo upodobnić do Netscape'a ).

Przypomnijmy: pierwsza wersja Netscape'a pojawiła się na rynku 15 grudnia 2004 r. Program błyskawicznie zdobył ogromną popularność - w roku 1995 korzystało z niego pomiędzy 80 a 90% internautów. Wkrótce jednak przeglądarka zaczęła tracić użytkowników na rzecz Internet Explorera Microsoftu ( głównie dlatego, że IE dołączony był do systemu Windows ). Obecnie jej popularność jej znikoma - nie przekracza 1%. Warto przy okazji wspomnieć, że Netscape w czasie swojej 14-letniej historii kilkakrotnie zmieniał nazwę - na początku był Netscape Navigator, później Netscape Communicator, kolejna nazwa to po prostu Netscape, teraz - od momentu przejęcia przez AOL - ponownie Netscape Navigator.

Więcej informacji znaleźć można na stronie AOL - http://browser.netscape.com/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)