Ostatni miesiąc pomocy dla Visty bez Service Packa

Ostatni miesiąc pomocy dla Visty bez Service Packa
Źródło zdjęć: © Vista

12.03.2010 15:09, aktual.: 12.03.2010 15:43

Wersje Windows Visty, na których nie zainstalowano Service Packa, już wkrótce zostaną wyłączone z programu pomocy technicznej. Dla każdej edycji Windows Microsoft gwarantuje pomoc przez co najmniej pięć lat. Ten czas jest liczony nie od daty zakupu, lecz od daty wydania produktu.

*Wersje Windows Visty, na których nie zainstalowano Service Packa, już wkrótce zostaną wyłączone z programu pomocy technicznej. Dla każdej edycji Windows Microsoft gwarantuje pomoc przez co najmniej pięć lat. Ten czas jest liczony nie od daty zakupu, lecz od daty wydania produktu. *

Jeśli chodzi o wersje, które nie są przeznaczone dla gospodarstw domowych, ale do zastosowań profesjonalnych, od tego momentu rozpoczyna się kolejna 5-letnia faza nazywana Extended Support –. w tym okresie Microsoft publikuje jedynie te patche, które naprawiają luki sklasyfikowane przez koncern jako krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Obraz

Jednak pomoc Microsoftu jest gwarantowana tylko dla tych wydań, na których zainstalowany jest aktualny Service Pack. Kiedy pojawia się nowy pakiet poprawek, użytkownicy mają około dwóch lat, aby go zainstalować, a mówiąc ściślej: aż do pierwszego dnia łatek po upływie dwóch lat. Taki termin właśnie mija w przypadku Visty: dwa lata po ukazaniu się Service Packa 1 od jutra zaczyna się ostatni miesiąc pomocy technicznej dla Visty bez Service Packa. Od 1. kwietnia 2010 roku Microsoft wstrzyma świadczenie tej usługi.

Dla Visty z aktualnym Service Packiem support będzie obowiązywał jeszcze do 201. roku. Dla systemów Vista Professional i Enterprise usługa na zasadach Extended Support będzie obowiązywać do roku 2017. Jeśli ktoś zamiast tego używa Visty Home Basic, Home Premium lub Ultimate, według obecnych planów po roku 2012 będzie musiał zacząć się rozglądać za nowym systemem operacyjnym; wprawdzie wymienione wydania będą dalej funkcjonować, ale nowe wykryte w nich luki nie będą już łatane.

Jeśli ktoś chce zostać przy Windows, może się przesiąść na Windows 7 – albo też na dowolną wersję poprzednika Visty – Windows XP. Jako że Microsoft w wyniku nacisku klientów zapewnia we wszystkich edycjach tego systemu Extended Support, luki w XP Home będą łatane jeszcze do 2014 roku – a więc o dwa lata dłużej niż w przypadku Visty Ultimate, ale także i tutaj w systemie musi być zainstalowany Service Pack 3.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)