Ostatni lodowiec na Pacyfiku znika. I to znacznie szybciej, niż sądziliśmy

Ostatni lodowiec na Pacyfiku znika. I to znacznie szybciej, niż sądziliśmy
Źródło zdjęć: © Pnas.org | Ana Maria Giraldo
Arkadiusz Stando

10.12.2019 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomiędzy Himalajami a Andami już niedługo nie znajdziecie żadnego lodu. Ostatni, znajdujący się na szczycie Puncak Jaya na zachodzie Papui, lodowiec znika. A naukowcy znaleźli winnego.

Lodowce na szczycie Puncak Jaya topnieją od lat. Nie jest zaskoczeniem, że wkrótce znikną, jednak tempo zachodzenia tego zjawiska gwałtownie wzrosło. Topnienie przyśpieszył silny huragan 2015-2016 El Nino, którego przejście spowodowało podniesienie się temperatur atmosfery oraz oceanów w strefie tropikalnej.

Dodatkowo te skutki wzmocniły przyśpieszające zmiany klimatyczne. Teraz naukowcy sądzą, że wystarczy kolejny taki huragan, aby warstwa lodowcowa całkowicie zniknęła z terenów Indonezji. I są przekonani, że dojdzie do tego w ciągu zaledwie dekady.

Podobne pokrywy lodowe znajdziemy na szczytach Kilimandżaro w Tanzanii oraz Quelccaya w Peru. Szczególnie ta druga jest niezwykle pięknym zjawiskiem, które koniecznie trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. A naukowcy alarmują, że czas się pospieszyć.

"Myślę, że lodowce Papui w Indonezji wskazują na to, co wydarzy się na całym świecie" - powiedział profesor Lonnie Thompson, jeden z autorów badania. Wraz ze swoim zespołem bada lodowiec od 2010 roku. Od tego czasu jego powierzchnia zmniejszyła się o 75 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)