Osiągają 27 metrów długości. Coraz częściej są widywane w sąsiedztwie plaż

Kobieta głaskająca wieloryba
Kobieta głaskająca wieloryba
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Mateusz Sołtysiak

12.06.2024 09:53, aktual.: 12.06.2024 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Biolodzy, których wypowiedzi cytują lokalne media, zauważają, że coraz częściej można zaobserwować atlantyckie wieloryby w pobliżu popularnych plaż w Portugalii, takich jak plaża Meco położona w okolicach Lizbony.

Radio Observador, jedno z portugalskich mediów, ustaliło, że na przełomie maja i czerwca na zachodnim wybrzeżu Portugalii pojawiła się grupa co najmniej sześciu płetwali zwyczajnych. Wśród nich był młody osobnik.

Potwierdzenie tej informacji znalazło się również w dzienniku "Publico". Zwrócił on uwagę, że grupa tych ssaków morskich, które są drugim co do wielkości zwierzęciem na świecie i mogą osiągać długość do 27 metrów, przez kilka dni pływała w pobliżu plaż aglomeracji lizbońskiej.

Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż w Portugalii

Biolodzy podkreślili, że od 2019 roku obserwuje się znaczący wzrost liczby dużych ssaków morskich w pobliżu brzegów kontynentalnej Portugalii. Szczególnie znamienny pod tym względem był rok 2023, który przyniósł najwięcej zgłoszeń o pojawieniu się płetwali w sąsiedztwie tamtejszych plaż.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci przypomnieli, że do tej pory obecność tych zwierząt w portugalskich wodach była powszechna jedynie w rejonie archipelagu Azorów położonego na Atlantyku.

Przyczyna obecności wielorybów przy plażach?

Sidonio Paes, biolog z Lizbony, wskazuje, że wraz ze wzrostem temperatury wody u brzegów Portugalii rośnie obecność zooplanktonu, który stanowi pożywienie dla płetwali i innych gatunków waleni. "Stąd coraz więcej tych zwierząt w sąsiedztwie wybrzeża. Ta hipoteza musi jednak jeszcze zostać potwierdzona w trakcie badań naukowych" - tłumaczy Paes.

Inny biolog, Bernardo Queiroz, zauważa, że w sąsiedztwie portugalskiego wybrzeża kontynentalnego przybyło nie tylko waleni, ale także rekinów i delfinów. Jego zdaniem, nasilenie wizyt tych zwierząt wynika prawdopodobnie z ocieplania się Atlantyku u portugalskiego wybrzeża, a także z poprawiającej się czystości tamtejszych wód.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)