Oshkosh M‑ATV zauważone w Ukrainie. To nagranie robi wrażenie
Nowe nagranie z Ukrainy potwierdza, że tamtejsza armia aktywnie korzysta z Oshkosh M-ATV. To amerykańskie, dobrze wyposażone pojazdy opancerzone przystowane do działań w trudnych warunkach.
18.05.2023 12:18
Sam fakt przekazania Ukrainie pojazdów Oshkosh M-ATV nie był oficjalnie ogłaszany. Na początku tego roku pojawiły się jednak zdjęcia sugerujące, że dotarły one do naszego sąsiada i trwa proces szkolenia z obsługi. Nie informowano o szczegółach, w tym o dokładnej liczbie egzemplarzy, jaką Stany Zjednoczone zdecydowały się wysłać w ramach wsparcia. Najnowsze nagranie z frontu pokazuje, że musiało chodzić o większą dostawę.
Oshkosh M-ATV w Ukrainie
Autorowi krótkiego filmu rozpowszechnianego w mediach społecznościowych udało się uchwycić dużą kolumnę pojazdów opancerzonych zmierzających w kierunku linii frontu. Widać tu głównie Oshkosh M-ATV, przynajmniej kilkanaście, a być może nawet kilkadziesiąt sztuk. Trudno przy tym zakładać, że są to całe zapasy tego sprzętu, jakimi obecnie dysponuje Ukraina.
Ze skromnych informacji udostępnianych wcześniej przez ukraińskie wojsko wynikało, że z Oshkosh M-ATV będzie korzystać m.in. 37 Brygada Piechoty Morskiej. Nie jest jasne, czy w tym przypadku chodzi właśnie o tę czy o inną jednostkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Charakterystyka pojazdów Oshkosh M-ATV
Oshkosh M-ATV to amerykański pojazd opancerzony. Jest stosunkowo nowoczesną jednostką (produkcja rozpoczęła się w 2009 r.), która znajduje się na wyposażeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Zajmująca się produkcją firma Oshkosh Corporation zastosowała w tym przypadku silnik wysokoprężny o mocy 370 KM. Przy długości ponad 6 m i masie ok. 12 ton Oshkosh M-ATV jest w stanie osiągnąć prędkość do 105 km/h.
W praktyce jest ona rzadko rozwijana, ponieważ pojazd ma służyć głównie w ciężkim terenie, gdzie załoga musi poruszać się wolniej. Pojazd posiada wysoki prześwit, napęd 4x4 i niezależne zawieszenie TAK-4 zapewniające jedną z najlepszych w tej klasie sprzętu mobilności oraz zwrotności.
Załoga Oshkosh M-ATV może składać się z maksymalnie pięciu osób, wliczając w to kierowcę i operatora broni, którą można umieścić na dachu. Chodzi o obrotową wieżę, do której da się zamontować karabin maszynowy kal. 7,62 mm, granatnik 40 mm lub ciężki karabin maszynowy Browning M2 kal. 12,7 mm.
Ważną cechą Oshkosh M-ATV jest nie tylko wspomniany już duży prześwit, ale też podwozie w kształcie litery V, które wraz z odpowiednimi wzmocnieniami pozwalają skutecznie rozpraszać energię wyzwalaną po wybuchu miny.
Pancerz osłania przed pociskami kal. 7,62 mm, komora silnika jest chroniona również systemem przeciwpożarowym. Specjalne wkładki run flat w oponach pozwalają natomiast przejechać kilkanaście km nawet jeśli w dwóch spadnie ciśnienie.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski