ORP "Sokół", okręt podwodny RP odchodzi do muzeum. Niedługo zostaniemy tylko z trzema

ORP "Sokół", okręt podwodny RP odchodzi do muzeum. Niedługo zostaniemy tylko z trzema

ORP "Sokół", okręt podwodny RP odchodzi do muzeum. Niedługo zostaniemy tylko z trzema
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Pomuchelskopp
Bolesław Breczko
15.03.2018 15:57, aktualizacja: 15.03.2018 16:24

W tej chwili polska Marynarka Wojenna ma pięć okrętów podwodnych. Niektóre z nich mają ponad 50 lat. Niedługo dwa okręty zakończą służbę i trafią do muzeum. Wśród nich znajdzie się "najnowocześniejszy" ORP "Orzeł"

ORP "Sokół", okręt podwodny Marynarki Wojennej RP po zakończeniu służby trafi do Muzeum MW w Gdyni - informuje Polska Zbrojna. Zbudowany jeszcze w latach 60. "Sokół" jest w tym momencie jednym z pięciu okrętów podwodnych w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt już zakończył aktywną służbę,* po raz ostatni biało-czerwona bandera na "Sokole" został opuszczona 20 grudnia zeszłego roku. *

ORP "Sokół" to okręt typu Kobben. Wraz z czterema innymi okrętami tego typu* został podarowany Polsce przez Norwegię na początku lat 2000.* Jeden z nich został przeznaczony na części zamienne. Pozostałe noszą nazwy: "Kondor", "Bielik", "Sęp" i "Sokół". Polskie Kobbeny to bardzo stare okręty. Zostały zbudowane dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii w połowie lat 60. ubiegłego wieku w stoczni Nordseewerke w RFN.

Okręty typu Kobben są przestarzałe także ze względu na wyposażenie i możliwości. Ich uzbrojenie stanowi maksymalnie 8 torped, a zapas paliwa pozwala na przepłynięcie nie więcej niż 300 mil morskich w zanurzeniu. Dla porównania najnowsze rosyjskie i amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym mogą operować na całym świecie, ich okres zanurzenia ograniczony jest tylko wytrzymałością załogi a wewnątrz kadłubów przenoszą międzykontynentalne rakiety z głowicami jądrowymi.

ORP "Sokół" nie będzie jedynym polskim okrętem podwodnym, który w tym roku trafi ze służby do muzeum. Prawdopodobnie *w czerwcu jego losy podzieli "najnowocześniejszy" okręt podwodny w MW RP czyli ORP "Orzeł". *Ten zaprojektowany w radzieckim biurze konstrukcyjnym CKB-18 okręt wszedł do służby pod biało-czerwoną banderą w 1986 roku. Oprócz niego w skład wojsk podwodnych wchodzą 3 inne okręty typu Kobben, wszystkie wybudowane w latach 60.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)