Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN

Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN

Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images
24.06.2020 13:52, aktualizacja: 29.06.2020 18:44

Komitet Bioetyki PAN wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreśla, że orientacja seksualna "nie jest produktem ideologicznej indoktrynacji" i "żadna organizacja polityczna czy społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści".

Naukowcy wyraźnie zaznaczyli, że innej orientacji "nie można zaszczepić w procesie wychowania czy edukacji, a homoseksualizm lub biseksualizm nie jest chorobą ani zaburzeniem". Nie jest to więc też kwestia mody lub swobodnego wyboru.

Stanowisko komitetu ma być pokierowane motywacją "zwalczania mowy nienawiści i pogardy wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe".

– Współczesna nauka, opierając się na dowodach, jednoznacznie stwierdza, że orientacja seksualna człowieka jest wrodzona i determinowana przez czynniki biologiczne (genetyczne, hormonalne), psychologiczne i społeczne – napisano w komunikacie.

Nieheteronormatywność to nie choroba

Komitet zaznacza także, że "orientacja homoseksualna i biseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, ani też jakąkolwiek inną patologią, a normalnym wariantem ludzkiej seksualności".

W oświadczeniu podkreślono, że nie ma żadnego związku między orientacją seksualną a skłonnościami pedofilskimi.

– Żadna organizacja polityczna i społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści i pogardy wobec kogokolwiek, w tym wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe – oświadczyli naukowcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (537)