Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN

Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN24.06.2020 13:52
Orientacja seksualna to nie moda ani wybór. Oświadczenie Komitetu Bioetyki PAN
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images

Komitet Bioetyki PAN wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreśla, że orientacja seksualna "nie jest produktem ideologicznej indoktrynacji" i "żadna organizacja polityczna czy społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści".

Naukowcy wyraźnie zaznaczyli, że innej orientacji "nie można zaszczepić w procesie wychowania czy edukacji, a homoseksualizm lub biseksualizm nie jest chorobą ani zaburzeniem". Nie jest to więc też kwestia mody lub swobodnego wyboru.

Stanowisko komitetu ma być pokierowane motywacją "zwalczania mowy nienawiści i pogardy wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe".

– Współczesna nauka, opierając się na dowodach, jednoznacznie stwierdza, że orientacja seksualna człowieka jest wrodzona i determinowana przez czynniki biologiczne (genetyczne, hormonalne), psychologiczne i społeczne – napisano w komunikacie.

Nieheteronormatywność to nie choroba

Komitet zaznacza także, że "orientacja homoseksualna i biseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, ani też jakąkolwiek inną patologią, a normalnym wariantem ludzkiej seksualności".

W oświadczeniu podkreślono, że nie ma żadnego związku między orientacją seksualną a skłonnościami pedofilskimi.

– Żadna organizacja polityczna i społeczna nie powinna tolerować w swoich szeregach osób posługujących się mową nienawiści i pogardy wobec kogokolwiek, w tym wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe – oświadczyli naukowcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)