Organizacja konsumenckie: antypirackie filtry tylko zaszkodzą

Organizacja konsumenckie: antypirackie filtry tylko zaszkodzą

17.07.2007 12:30

Amerykańskie organizacje zajmujące się ochroną praw konsumentów opublikowały wspólny list, w którym ostro skrytykowano zaproponowany niedawno przez koncern NBC Universal projekt przepisów, które obligowałyby dostawców usług internetowych do filtrowania pirackich materiałów.

Przedstawiciele NBC zaproponowali, by również firmy świadczące usługi dostępu do Internetu włączyły się do walki z piractwem - ich udział miałby polegać na uruchomieniu specjalnych systemów filtrujących dane, które miałyby wykrywać w Sieci pirackie materiały i uniemożliwiać ich dystrybucję. Obowiązek taki nakładałyby na dostawców Internetu nowe przepisy, które przyjąć ma Federalna Komisja Komunikacji ( FCC - Federal Communications Commission ).

Wczoraj oficjalne stanowisko w tej sprawie przedstawiło 11 amerykańskich organizacji, zajmujących się ochroną praw konsumentów oraz prywatności - wśród nich znalazły się m.in. Public Knowledge, Consumer Federation of America, Electronic Frontier Foundation oraz Electronic Privacy Information Center.

Zdaniem ich przedstawicieli, przyjęcie propozycji NBC spowodowałoby o wiele więcej szkód niż korzyści - według organizacji konsumenckich, u podstaw przedstawionego przez koncern projektu leżą błędne założenia i dlatego nie ma on szans przyczynić się do rozwiązania problemu piractwa. W 23-stronicowym liście czytamy m.in., że jak dotąd nie udało się stworzyć odpowiednio skutecznych filtrów antypirackich - są one zwykle albo nieskuteczna, albo "nadskuteczne" ( tzn. oprócz materiałów pirackich blokują również w pełni legalne treści ). A poza tym, jak tłumaczą autorzy listu, historia pokazuje, że w podobnych przypadkach piraci zwykle szybko znajdują sposób na ominięcie restrykcji.

Co więcej, zdaniem organizacji konsumenckich, apel NBC skierowany jest w złą stronę - ich zdaniem Federalna Komisja Komunikacji nie ma wystarczającej władzy, by wprowadzić takie regulacje - przypomniano, iż instytucja ta została już kiedyś upomniana przez sąd za próbę wprowadzenie podobnych przepisów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)