Opera: pozew przeciwko Microsoftowi

13.12.2007 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Norweska firma Opera Software - producent przeglądarki internetowej Opera - skierowała do Komisji Europejskiej pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Microsoft. Giganta z Redmond oskarżono w nim o nieuczciwą konkurencję na rynku przeglądarek, przejawiającą się dołączeniem programu Internet Explorer do systemu Windows.

Przedstawiciele Opera Software twierdzą, że dołączając do OS-ów przeglądarkę internetową Microsoft nieuczciwie wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC.

Dlatego też Opera zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmuszenie Microsoftu do usunięcia z systemu Windows przeglądarki Internet Explorer lub - alternatywnie - do standardowego wyposażenia go również w inne przeglądarki ( tak, by klient miał wybór ). Dodatkowo norweska firma domaga się, by przeglądarka Microsoftu zaczęła obsługiwać podstawowe standardy branżowe.

Jon von Tetzchner - szef Opery - powiedział, że pozew złożony został w imieniu _ "klientów zmęczonych tym, że monopolista dokonuje za nich wyborów"" _.

Microsoft na razie nie komentuje tych doniesień. Warto jednak wspomnieć, że zarzut wykorzystywania monopolistycznej pozycji do promowania IE pojawiał się już wcześniej - przedstawiciele koncernu zwykle odpowiadali w takich przypadkach, że ścisłe zintegrowanie systemu operacyjnego z przeglądarką jest korzystne i wygodne dla użytkowników.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)