Opancerzone ambulanse dla Ukrainy. To istotny prezent od Izraela

Opancerzone ambulanse dla Ukrainy. To istotny prezent od Izraela02.02.2023 17:00
Opancerzone ambulanse trafiły do Ukrainy
Opancerzone ambulanse trafiły do Ukrainy
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Izraela, gov.il

Izraelskie Ministerstwo Obrony przekazało Ukrainie łącznie cztery opancerzone ambulanse Mercedes Sprinter, o czym donosi serwis Militarny. Pojazdy, które będą transportować chorych i rannych zyskały wzmocnienie opracowane przez izraelską firmę Plasan Re’em. Wyjaśniamy, jakie rozwiązania tworzy w zakresie opancerzenia.

Transport chorych i rannych w warunkach trwającej wojny jest często poważnym wyzwaniem. Zwłaszcza że nie wszystkie opancerzone pojazdy wojskowe nadają się do przewożenia poszkodowanych, głównie z powodu braku odpowiedniego, medycznego wyposażenia. Można więc powiedzieć, że pochodzące z Izraela opancerzone ambulanse są istotnym wsparciem dla Ukraińców.

Opancerzone ambulanse z Izraela dla Ukrainy

Jak podaje Militarny, cztery pojazdy Mercedes Sprinter zostały opancerzone przez izraelską firmę Plasan Re’em. Jest ona spółką zależną firmy Plasan, która specjalizuje się w produkcji wojskowych pojazdów opancerzonych. Kuloodporne maszyny zyskały również niezbędny sprzęt medyczny. Plasan cytowany przez ukraiński serwis podkreślił, że jest to "bardzo wartościowy projekt, który zarówno chroni, jak i ratuje życie tam, gdzie jest to absolutnie konieczne".

Tworząc opancerzenie dla ambulansów, które izraelski MON przekazał Ukrainie, firma najprawdopodobniej bazowała na swojej dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu. Na stronie internetowej Plasan można znaleźć informacje, że przedsiębiorstwo jest w stanie zaprojektować "rozwiązania opancerzenia kompozytowego dostosowane do konkretnych wymagań klientów, które obejmują poziomy zagrożenia, wagę i koszty". W ofercie firmy są zaawansowane pancerze z lekkich materiałów kompozytowych. Mogą być wykonane z kompozytu ceramicznego, rozwiązań opartych na stali/kompozytach stalowych, czy tkanin. Plasan przekonuje, że ich montaż jest łatwy i szybki, ma minimalny wpływ na masę pojazdu, nie zmienia zwrotności, funkcjonalności, czy wydajności platformy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Izraelska firma odpowiada za produkcję m.in. lekkich transporterów opancerzonych StormRider 4x4. Jest to rozwiązanie zgodne ze standardami NATO, które powstało na bazie czwartej generacji pojazdów z rodziny Sand Cat. Te maszyny są w pełni zabezpieczone przez zagrożeniami balistycznymi aż do poziomów 5 i 6, zgodnie z normą STANAG 4569, a także przed odłamkami i odpryskami. Posiadają również ochronę przed ładunkami wybuchowymi - minami lądowymi, IED (improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi), w tym przed zagrożeniami EFP (penetratorami formowanymi wybuchowo). W pojazdach zamontowano fotele przeciwwybuchowe Terra, które pochłaniają i redukują energię kinetyczną wynikającą z eksplozji oraz wykładzinę przeciwodłamkową.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij: