Okno wyboru już zmienia układ sił na rynku przeglądarek

Okno wyboru już zmienia układ sił na rynku przeglądarek

Okno wyboru już zmienia układ sił na rynku przeglądarek
04.03.2010 13:00, aktualizacja: 04.03.2010 13:16

Zdaniem szefa Opery Software okno wyboru przeglądarki udostępnione przez Microsoft sprawdziło się. Zaledwie dni po jego udostępnieniu trzykrotnie zwiększyła się liczba pobrań norweskiej przeglądarki.

"Różnie to wygląda w poszczególnych krajach, ale tak, w kilku dużych europejskich państwach liczba pobrań Opery potroiła się, odkąd udostępniono okno wyboru przeglądarki" powiedział Rolf Assev wiceprezes Opera Software. Wzrost pobrań zaobserwowano w Belgii Francji, Hiszpanii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Obraz
© Ekran wyboru przeglądarki w Windows

Według Asseva liczba pobrań Opery, która była większa niż zwykle, wzrosła jeszcze bardziej po opublikowaniu stabilnego wydania przeglądarki w wersji 10.50.

"Porównaliśmy liczbę pobrań przeglądarki w wersjach 9.5. 10.10 i 10.50 i potrojenie pobrań przekracza nasze oczekiwania związane z wydaniem nowej wersji aplikacji" - powiedział Assev.
Według Asseva, na podstawie wstępnej oceny można uznać, że okno wyboru przeglądarki spełnia swoją funkcję, gdyż ludzie są teraz bardziej świadomość wyboru jaki mają. To właśnie z okna wyboru przeglądarki pochodzi znaczna część pobrań Opery.

Bruksela chwali
Pojawienie się okna wyboru przeglądarki z zadowoleniem przyjęto w Brukseli. Komisarz Joaquin Almunia powiedziała, że danie użytkownikom możliwości wypróbowania innych przeglądarek niż Internet Explorer oznacza wzrost konkurencyjności i innowacji, z korzyścią dla europejskiego użytkownika Internetu.

Prawie trzy lata walki z monopolem
Walka o równe szanse dla wszystkich przeglądarek rozpoczęła się w grudniu 2007 r. wraz ze złożeniem przez Operę Software skargi antymonopolowej do UE. W wyniku postępowania Komisji Europejskiej w lipcu 2009 r. Microsoft ostatecznie zgodził się na dołączenie do systemu Windows funkcję umożliwiającą wybór przeglądarki internetowej. Koncern z Redmond zobowiązał się do udostępnienia ekranu wyboru przeglądarki w Windows Update najpóźniej do 17 marca 2010 r. Historię sporu Microsoftu z Unią Europejską o przeglądarki opisaliśmy tutaj.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)