Oficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczne
Polska Akademia Nauk przedstawiła komunikat, w którym podkreśla, że działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Nauka posiada na to niezbite dowody. Instytut apeluje również do dziennikarzy o przedstawianie aktualnych i wiarygodnych informacji o zmianach klimatycznych.
25.07.2019 14:18
Komunikat PAN odnosi się do wspólnej deklaracji Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauko oraz Narodowego Centrum Badań Naukowych. Dokument został podpisany 10 grudnia 2018 roku, w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.
Instytucje zgodnie ustaliły, że to człowiek i jego działalność najbardziej uderzają w środowisko, a tym samym przyczyniają się do współczesnego ocieplenia klimatu.
Oświadczenie PAN
Treść komunikatu, zamieszczonego na oficjalnej stronie instytucji jest następująca:
„Obecnie dysponujemy niepodważalnymi dowodami naukowymi na następujące zjawiska.
- Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
- Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu.
- Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
- Wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego. Jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.
Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem”.
PAN podkreśla więc, że zmiany klimatyczne są prawdziwym problemem, a wiele z informacji, pojawiających się w mediach jest po prostu nieprawdziwych. Komunikat instytucji może zadziwić wielu sceptyków teorii mówiących o ociepleniu klimatu.
Podobne stanowisko Komitetu Geofizyki PAN i EASAC
Podobne stanowisko prezentuje Komitet Geofizyki PAN. W dokumencie opublikowanym w maju 2018 roku wykazał, że rosnąca średnia temperatura Ziemi jest konsekwencją emisji gazów cieplarnianych. Jeżeli tendencje wzrostowe utrzymają się, może dojść do katastrofalnych zmian dla człowieka i środowiska w którym żyje.
Komitet wskazuje na konieczność podjęcia globalnej współpracy w celu redkacji gazów cieplarnianych i wypracowania neutralności węglowej.
Naukowcy z PAN powołują się również na raport międzynarodowej grupy roboczej EASAC z czerwca 2019 roku. W raporcie wskazano na powiązania pomiędzy zdrowiem Europejczyków a zmianami klimatycznymi.
Treść całego oświadczenia POLSKIEJ AKADEMII NAUK można znaleźć tutaj.