Oficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczne

Oficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczne

Oficjalne stanowisko PAN. To człowiek jest odpowiedziany za zmiany klimatyczne
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Sawat Banyenngam
Karolina Modzelewska
25.07.2019 14:18

Polska Akademia Nauk przedstawiła komunikat, w którym podkreśla, że działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Nauka posiada na to niezbite dowody. Instytut apeluje również do dziennikarzy o przedstawianie aktualnych i wiarygodnych informacji o zmianach klimatycznych.

Komunikat PAN odnosi się do wspólnej deklaracji Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauko oraz Narodowego Centrum Badań Naukowych. Dokument został podpisany 10 grudnia 2018 roku, w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Instytucje zgodnie ustaliły, że to człowiek i jego działalność najbardziej uderzają w środowisko, a tym samym przyczyniają się do współczesnego ocieplenia klimatu.

Oświadczenie PAN

Treść komunikatu, zamieszczonego na oficjalnej stronie instytucji jest następująca:

„Obecnie dysponujemy niepodważalnymi dowodami naukowymi na następujące zjawiska.

  • Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu. Już obecnie średnia temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa w porównaniu z czasem sprzed gwałtownego rozwoju przemysłu.
  • Emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu.
  • Wiele ze spowodowanych w ten sposób zmian już dziś ma negatywny wpływ na społeczeństwo i może pogłębić problemy społeczne.
  • Wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego. Jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.

Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem”.

PAN podkreśla więc, że zmiany klimatyczne są prawdziwym problemem, a wiele z informacji, pojawiających się w mediach jest po prostu nieprawdziwych. Komunikat instytucji może zadziwić wielu sceptyków teorii mówiących o ociepleniu klimatu.

Podobne stanowisko Komitetu Geofizyki PAN i EASAC

Podobne stanowisko prezentuje Komitet Geofizyki PAN. W dokumencie opublikowanym w maju 2018 roku wykazał, że rosnąca średnia temperatura Ziemi jest konsekwencją emisji gazów cieplarnianych. Jeżeli tendencje wzrostowe utrzymają się, może dojść do katastrofalnych zmian dla człowieka i środowiska w którym żyje.

Komitet wskazuje na konieczność podjęcia globalnej współpracy w celu redkacji gazów cieplarnianych i wypracowania neutralności węglowej.

Naukowcy z PAN powołują się również na raport międzynarodowej grupy roboczej EASAC z czerwca 2019 roku. W raporcie wskazano na powiązania pomiędzy zdrowiem Europejczyków a zmianami klimatycznymi.

Treść całego oświadczenia POLSKIEJ AKADEMII NAUK można znaleźć tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)