Odtwarzacze audio nie zagrażają 'sercowcom'?

Odtwarzacze audio nie zagrażają 'sercowcom'?
Źródło zdjęć: © AFP

05.02.2008 11:00, aktual.: 05.02.2008 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pole magnetyczne generowane przez przenośne odtwarzacze plików audio - takie jak np. iPod - nie zakłóca elektronicznych stymulatorów pracy serca - stwierdzili specjaliści z amerykańskiej agencji FDA ( Food and Drug Administration ). Oznacza to, że - zdaniem FDA - osoby z wszczepionymi rozrusznikami mogą bez obaw korzystać z takich urządzeń.

FDA zajęła się tym zagadnieniem, ponieważ kilka miesięcy temu pewien amerykański student opublikował wyniki swoich badań dotyczących wpływu iPodów na funkcjonowanie stymulatorów pracy serca. Wynikało z nich, że odtwarzacz firmy Apple może interferować z rozrusznikiem, jeśli znajdzie się bliżej niż 40 cm od klatki piersiowej pacjenta z wszczepionym stymulatorem serca ( pisaliśmy o tym w tekście "iPody nie na sercowców?" - http://www.pcworld.pl/news/110257.html )

Odtwarzacze iPod są w USA na tyle popularne, że FDA postanowiła sprawdzić te doniesienia - raport podsumowujący testy opublikowano właśnie w serwisie BioMedical Engineering. _ "Zespoł badawczy mierzył pole magnetyczne generowane przez iPoda w odległości od 5 do 10 mm od urządzenia. Podczas testów stwierdzono występowanie pola magnetycznego - jednak nawet szczytowe odczyty były wciąż kilkaset razy niższe od wartości, przy których pole mogłoby w jakikolwiek sposób interferować z rozrusznikiem" _ - mówią specjaliści, którzy przeprowadzili testy. _ "Wyniki naszych badań pozwalają nam stwierdzić, że testowane przez nas iPody nie powodują żadnych zakłóceń pracy rozruszników serca" _ - mówi Howard Bassen z FDA.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)