Odnaleziono szczątki sprzed 65 mln lat. Wywęszyły je psy

Odnaleziono szczątki sprzed 65 mln lat. Wywęszyły je psy

Odnaleziono szczątki sprzed 65 mln lat. Wywęszyły je psy
Źródło zdjęć: © Youtube.com
17.12.2019 11:11

Podczas spaceru z psami archeolog-amator natknął się na szczątki ichtiozaura sprzed ok. 65 milionów lat. Wszystko dzięki doskonałemu węchowi jego pupili.

Kiedy 54-letni Jon Gopsill zabrał swoje dwa psy na spacer na plaży w Stolford, Somerset w Wielkiej Brytanii, nie spodziewał się, że wspólnie dokonają tak niezwykłego odkrycia.

Gopsill jest archeologiem-amatorem i wydawałoby się, że jego psy mają podobne zamiłowanie do tropienia pozostałości starożytnego świata. Dwa szczeniaki - Poppy i Sam zostały puszczone swobodnie by mogły pobawić się na plaży. W trakcie zabawy szczeniaki wywąchały coś niezwykłego, co jak się później okazało było szkieletem morskiego stworzenia żyjącego 65 mln lat temu.

- Gdy tylko zobaczyłem te szczątki, wiedziałem, że są czymś wyjątkowym i muszą mieć niesamowitą wartość - przyznał Jon Gopsill w rozmowie z "The Telegraph". Mężczyzna od razu podejrzewał, że są do szczątki ichtiozaura, co zostało potwierdzone przez naukowców, którzy później badali znalezisko:

- W oparciu o liczbę kości w łopatce piersiowej, widoczny brak obręczy miednicy, a także charakterystyczny kształt grzbietu, prawdopodobnie będą to pozostałości ichtiozaura- przyznał dr Mike Day, kustosz w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej.

Nie jest to pierwsze znalezisko odnalezione na plaży w Stolford - już wcześniej odkrywano tu szczątki morskich stworów. Mimo to wydarzenie wciąż jest niezwykłe, zwłaszcza biorąc pod uwagę okoliczności odnalezienia szczątków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)