Odkurzacz 11 do pobrania

Odkurzacz 11 do pobrania

Odkurzacz 11 do pobrania
Źródło zdjęć: © IDG
15.01.2008 14:30, aktualizacja: 15.01.2008 15:26

Któż z nas nie marzy o stabilnym systemie operacyjnym, który pomimo upływu czasu, instalowania kolejnych łat, programów, poprawek i innych dodatków działa tak, jak przez pierwszy miesiąc od instalacji. Niestety Windows ma tendencję do "zamulania się" i niezbyt sobie radzi z oczyszczaniem. Dlatego też powstają programy w rodzaju Odkurzacza, które pozwalają naprawić rejestr, usunąć pozostałości po aplikacjach i skasować niepotrzebne pliki. Czy warto z nich korzystać?

Odkurzacz od długiego czasu cieszy się wielką popularnością wśród naszych czytelników - posiada przyjazny interfejs w języku polskim, oferuje bardzo bogaty wachlarz usług optymalizacyjnych oraz jest całkowicie bezpłatny. Od momentu instalacji widać, że autorzy dołożyli starań, aby finalny produkt nie ustępował innym tego typu aplikacjom promowanym na zagranicznych serwisach i forach internetowych. Szata graficzna jest bardzo estetyczna, nowoczesna i funkcjonalna. Wszystkie funkcje są przejrzyste lub dobrze opisane. Nawet malkontenci nie znajdą tutaj niczego do czego można byłoby się przyczepić.

Obraz
© Interfejs programu Odkurzacz 11 (fot. IDG)

Odkurzacz nie dla Visty

Jedenastka zawiera ponad 100 poprawek, jednak autorom nie udało się uzyskać pełnej kompatybilności z systemem Windows Vista. Na stronie domowej można przeczytać zalecenia dla właścicieli najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu:

_ Użytkownicy którzy chcą zainstalować i pracować z Odkurzaczem w systemie Windows Vista muszą przede wszystkim wyłączyć mechanizm ochrony UAC, który znany jest powszechnie jako uciążliwe pytania systemu o nadanie prawa administratora do wykonania różnych czynności w systemie Windows Vista. _

My zdecydowanie odradzamy takie zabiegi. Jeśli jesteś na tyle zaawansowanym użytkownikiem, że nie potrzebujesz systemu UAC, z pewnością poradzisz sobie z usuwaniem niepotrzebnych plików i nie potrzebujesz Odkurzacza. Natomiast skoro musisz sprawdzić w Google co to jest UAC - pod żadnym pozorem nie wyłączaj tego mechanizmu! Lepiej poczekaj na kolejną wersję Odkurzacza. Moduł główny

Dzięki niemu możesz w ciągu kilkunastu minut odnaleźć niepotrzebne pliki tymczasowe utworzone przez system, przeglądarki internetowe lub inne programy. Należy wziąć pod uwagę fakt, że Odkurzacz domyślnie wyszukuje wszystkie jego zdaniem niepotrzebne pliki -począwszy od tych z rozszerzeniem TMP poprzez pliki językowe przeglądarki internetowej a na dźwiękach w folderze Windows skończywszy. Dostępne są cztery tryby pracy - bezpieczny, pośredni, zaawansowany oraz użytkownika. Różnią się one trybem wyszukiwania - im mniej bezpieczniejszy filtr tym więcej plików będzie wyszukiwanych przez program. Dodatkowo można sprawdzić wybrane dyski pod kątem występowania szkodliwych plików szpiegowskich oraz materiałów o treściach pornograficznych. Niestety weryfikacja odbywa się jedynie na podstawie nazwy lub frazy pliku, więc skuteczność tej absolutnie nie pozwala na zrezygnowanie z antywirusa. Naszym zdaniem jest to ciekawy, ale niezbyt przydatny dodatek w panelu opcji.

Obraz
© Menedżer rejestru(fot. IDG)

Skanowanie
Odbywa się dość szybko. Platformą testową był notebook wyposażony w procesor Pentium M, który był używany od dość długiego czasu w typowych zastosowaniach biurowych. Po ponad siedmiu minutowej analizie w trybie bezpiecznym udało się odnaleźć 3670 pliki o łącznej objętości 51,12 MB. Nie jest to wiele, jednak należy pamiętać, iż pliki typu HTML, LOG itp. zajmują po kilka kilobajtów. W dobie dysków o pojemnościach kilkuset gigabajtów takie oszczędności wydają się niewielkie. Aplikacja pozwoli na rozsądne odkurzanie w tych komputerach, na których instalowane są dziesiątki aplikacji, a jednocześnie korzysta z nich więcej niż jedna osoba.

Obsługa programu wymaga również znajomości poszczególnych typów plików. Dzięki temu uniknąć można skasowania nietypowego dokumentu, nad którym prace trwały przez kilka tygodniu. Na szczęście istnieje możliwość korzystania z moduły kopii bezpieczeństwa oraz specjalnego filtra wykluczającego. Ten ostatni pozwala wskazać katalog lub typ danych, które będą całkowicie ignorowane przez skaner Odkurzacza.

Obraz
© Ustawienia skanowania (fot. IDG)

Moduły dodatkowe

Dodatkowo dostępne są osobne moduły, które pozwalają na dodatkową optymalizację systemu. Pierwszym z nich jest Menedżer Rejestru. Program skanuje rejestr sytemu pod kątem występowania wpisów konfiguracji programów, zainstalowanych aplikacji, skojarzeń z plikami, automatycznych uruchomień oraz menu kontekstowego. Ważne, że przy każdej zmianie plików rejestru, tworzona jest automatycznie ich kopia zapasowa. Po przeskanowaniu pojawia się lista dostępnych wpisów. Po zaznaczeniu, mogą być one usunięte. Tutaj zalecamy szczególną ostrożność, choć dobre oznakowanie pomaga przy prawidłowej interpretacji wyników. Dzięki temu modułowi można pozbyć się denerwujących pozostałości po programach w postaci dodatkowych pasków narzędziowych np. w Internet Explorerze.

Kolejnym modułem jest Monitor Czystości Dysku, który wyszukuje zbędne pliki i wyświetla raport w postaci tekstowej. Zaawansowani użytkownicy mogą dzięki dodatkowym programom, takim jak Total Commander w miarę szybko pozbyć się niepotrzebnych danych. Monitor Instalacji Oprogramowania to nic innego narzędzie zapisujące w swojej konfiguracji informacje na temat instalowanych programów. Jeżeli w czasie deinstalacji jakiegoś narzędzia okaże się, iż nie zostało ono całkowicie wymazane, to ten moduł zapewni całkowite skasowanie folderów i wpisów w rejestrze, które pozostawił domyślny deinstalator. Jest to jednak niezbyt wygodna metoda, gdyż proces instalowania wymaga dodatkowych czynności - trzeba ręcznie wpisać nazwę i numer wersji programu, wskazać lokalizację i plik instalatora.

Obraz
© Monitor instalacji oprogramowania (fot. IDG)

Bardzo użyteczny jest Monitor Porzuconych Folderów, który wyszukuje puste katalogi lub foldery zawierające tylko niepotrzebne informacje.

Dla niecierpliwych powstało narzędzie Szybkie Czyszczenie Dysku, zapewniające maksymalną wydajność bez ingerencji ze strony użytkownika. Po szybkim przeskanowaniu należy wybrać opcję oczyszczania i gotowe. Niestety nie jest to najskuteczniejsza metoda.Co nowego

Zmian jest bardzo dużo. Wprowadzono szereg poprawek, usunięto niektóre elementy, inne przebudowano. Dodano kilka funkcji ( np. angielską wersję językową ) oraz zmodyfikowano moduły dodatkowe. Dociekliwych odsyłamy na stronę producenta, gdzie znajduje się kompletna lista zmian - http://www.franmo.pl/historia.htm.

Podsumowanie:

Plusy:

  • program darmowy
  • polskie i angielskie tłumaczenie
  • dużo funkcji optymalizacyjnych
  • dobra dokumentacja

Minusy:
- brak pełnej obsługi Visty
- zbyt szeroki zakres filtra "bezpieczny"

Jeśli instalujesz dużo aplikacji, chciałbyś pozbyć się zbędnych plików tymczasowych lub chcesz przyspieszyć system - Odkurzacz jest dobry, a w dodatku bezpłatny. Nie spodziewaj się jednak cudów w optymalizacji a jednocześnie pamiętaj o niebezpieczeństwie usunięcia ważnych danych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania systemu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)