Odkryto nowy gatunek dinozaura. Zaskoczył badaczy przeciwstawnym kciukiem

Odkryto nowy gatunek dinozaura. Zaskoczył badaczy przeciwstawnym kciukiem

Szkielet innego pterozaura - zdjęcie poglądowe
Szkielet innego pterozaura - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
13.04.2021 19:41

Ten gatunek pterozaura jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Nowo zidentyfikowany jurajski gad jest prawdopodobnie pierwszym stworzeniem z przeciwstawnym kciukiem.

Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Danii i Japonii opisał nowego pterozaura z okresu jury. Kunpengopterus antipollicatus, który został odkryty w Chinach, został okrzyknięty "małpodaktylem" ze względu na przeciwstawny kciuk, którego nie zidentyfikowano nigdy wcześniej u pterozaurów

Jest to mały pterozaur, którego rozpiętość skrzydeł szacuje się na 85 cm, ale to nie jego rozmiar zaskoczył naukowców. Nazwa gatunku "antipollicatus" oznacza w starożytnej grece "przeciwny kciuk" i najprawdopodobniej jest to najstarszy taki przypadek ewolucyjny w historii Ziemi. 

Przypadki występowania przeciwstawnego kciuka u zwierząt innych niż ssaki i niektóre żaby drzewne są bardzo rzadkie. W świecie gadów znany był do tej pory jedynie jeden taki przypadek - kamelony. Najnowsze odkrycie dowodzi jednak, że również niektóre pterozaury mogły ewoluować w ten sposób. 

Zespół badawczy zeskanował skamieniałość K. antipollicatus za pomocą mikro-tomografii komputerowej (mikro-CT), techniki wykorzystującej promieniowanie rentgenowskie do zobrazowania obiektu. Na podstawie badań udało się określić, że gad najprawdopodobniej korzystał z przeciwstawnego kciuka do chwytania, co sugeruje przystosowanie do życia na drzewach. 

Naukowcy opublikowali swoje odkrycie 12 kwietnia w czasopiśmie Current Biology, a o szczegółach znaleziska możecie przeczytać także na stronie Birmingham City University

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)