Odkryto lodowiec w pobliżu równika. Mars skrywa jeszcze wiele tajemnic
Wody na Marsie mogło być dużo więcej niż do tej pory uważano. Wiarę w to daje najnowsze odkrycie naukowców – to pozostałości dużego lodowca, odkryte w okolicach równika Czerwonej Planety.
17.03.2023 10:03
Odkryto pozostałości współczesnego lodowca niemal przy samym równiku, a konkretnie we wschodnim Noctis Labyrinthus. To przełomowe znalezisko, ponieważ oznacza, że lód powierzchniowy na Marsie może istnieć na płytkich głębokościach także w niższych szerokościach geograficznych, co z kolei może mieć znaczący wpływ na przyszłe misje eksploracyjne z udziałem ludzi. Naukowcy z instytutu SETI podzielili się swoim odkryciem ze światem podczas 54. edycji Lunar and Planetary Science Conference.
Reliktowy lodowiec przy marsjańskim równiku
Szacuje się, że odkryty lodowiec miał 6 kilometrów długości i 4 kilometry szerokości, a wysokość jego powierzchni wahała się między 1,3 a 1,7 kilometra. Według naukowców odkrycie to może oznaczać, że w najnowszej historii Marsa wody było dużo więcej niż dotychczas sądzono. To zaś każe zmienić myślenie o teoretycznej możliwości zamieszkania na tej planecie przez ludzkich eksploratorów. Wszak wodne zasoby są jednym z kluczowych elementów w przypadku teoretycznej misji.
Ważne odkrycie w kontekście misji na Marsa
Ze zrozumiałych względów misja załogowa na Marsie ma wylądować możliwie blisko zasobów wody. Do tej pory sądzono, że w grę wchodzą zatem wyłącznie wysokie szerokości geograficzne, gdzie jednak temperatury są wyjątkowo niskie. Odkrycie pozostałości lodowca w okolicach równika może oznaczać, że z powodzeniem misja będzie mogła zostać zrealizowana w niższych szerokościach geograficznych, gdzie warunki zdecydowanie bardziej sprzyjają – tak ludziom, jak i maszynom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest tylko jedno "ale". Naukowcy odkryli nie tyle lód, co złoża soli o charakterystyce lodowca. Naukowcy tłumaczą, że wynika to z faktu, że w pobliżu równika lód momentalnie przechodzi w stan gazowy. Nie wyklucza to jednak możliwości utrzymywania się lodu zaraz pod solami. Właśnie pod tym kątem kontynuowane będą teraz badania. Naukowcy podchodzą do tematu entuzjastycznie także dlatego, że struktura każe przypuszczać, że jest to stosunkowo młody lodowiec.
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski