Trwa ładowanie...

Odkryta skamielina jest dowodem, że rok na Ziemi miał 372 dni

70 mln lat temu Ziemia obracała się szybciej niż dziś. Pełny obrót wokół własnej osi zajmował jej 23 i pół, a nie 24 godziny. Tym samym Ziemia obracał się 372 razy wokół własnej osi, zanim wykonała jedno okrążenie Słońca.
Share
Prehistoryczne mięczaki zdradzają swoje sekrety
Prehistoryczne mięczaki zdradzają swoje sekretyŹródło: wikimedia
d3f4x2m

Badania opublikowane w piśmie naukowym Paleoceanography and Paleoclimatology przez zespół naukowy pod przewodnictwem dr. Nielsa de Winter z Uniwersytetu Vrije w Brukseli pokazują, że żyjące 70 mln lat temu na Ziemi dinozaury miały do dyspozycji krótsze dni niż mamy je my, ludzie.

Odkrycie krótszego dnia było możliwe dzięki badaniom skamieliny prehistorycznego mięczaka z rzędu rudysty. Ten organizm rósł na tyle szybko, że wytwarzał "dzienne pierścienie wzrostu", ich analiza pozwoliła badaczom odtworzyć proces wzrostu co do minuty.

d3f4x2m

Badanie pozwoliło nie tylko wywnioskować, ile godzin trwał prehistoryczny dzień i ile dni trwał rok, ale też dało wgląd w to, jak wyglądał dzień na Ziemi 70 mln lat temu. Chemiczne badanie skorupy mięczaka pokazało naukowcom, że oceany w okresie późnej Kredy były cieplejsze, niż to się dotychczas wydawało. Zimą sięgały 30, a latem 40 stopni Celsjusza.

Chociaż dzień 70 mln lat temu trwał krócej, to Ziemia obiegała Słońce w tym samym czasie, co dziś. Jej orbita nie zmieniła się. Natomiast szybszy obrót wokół własnej osi był spowodowany oddalaniem się Księżyca od Ziemi, co przekładało się na pływy oceaniczne. Jednocześnie naukowcy ustalili, że prędkość, z jaką Księżyc ucieka od nas zwiększa się.

_Źródło: https://phys.org_

d3f4x2m

Podziel się opinią

Share
d3f4x2m
d3f4x2m
Więcej tematów