Odkrycie zszokowało naukowców. "Bestia z epoki lodowcowej"
"Bestia z epoki lodowcowej", o której odkryciu informuje portal IFL Science, zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie. Odkrycie na Syberii zaskoczyło naukowców, bowiem ci nie spodziewali się, że w szczątkach nosorożca włochatego znajdą zachowane tkanki miękkie.
09.08.2024 13:51
Naukowcy z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (NEFU) dokonali niebagatelnego odkrycia w regionie ojmiakońskim (Syberia). Znaleźli tam szczątki wymarłego nosorożca włochatego. Nosorożec "zamrożony jak kawałek mięsa przez tysiące lat" zachował się w bardzo dobrym stanie. Odkrywcy zwracają przede wszystkim uwagę na nienaruszone tkanki miękkie, dzięki czemu – jak sami zauważają – otwiera się droga do "intrygujących możliwości naukowych".
Muszą przeprowadzić dokładniejsze badania
Maksym Czeprasow, badacz pracujący przy wykopalisku, wyjaśnia, że parametry morfologiczne wskazują, iż znaleziony nosorożec być dorosłym osobnikiem. Na oszacowanie dokładnego wieku biologicznego i płci trzeba jednak zaczekać – naukowcy przeprowadzą dokładniejsze badania, kiedy będą mieć dostęp do całego ciała. To natomiast zostanie wydobyte dopiero jesienią, a teraz zostało zakonserwowane, aby ochronić je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
Ekspert wyjaśnia też, że naukowcy zamierzają zbadać sposób, w jaki odżywiał się nosorożec znaleziony na terenie Syberii. Plany zakładają również ustalenie powiązań genetycznych z wcześniej zidentyfikowanymi znaleziskami tego typu. Mimo braku wielu szczegółów, którymi mogą się podzielić uczeni, pierwsze analizy pozwoliły jednak wstępnie oszacować jego wiek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To niewątpliwie relikt z ostatniej epoki lodowcowej" – czytamy. Nosorożec włochaty zamieszkiwał północną Eurazję w okresie plejstocenu do okresu ok. 11,7 tys. lat temu, kiedy na skutek rosnących temperatur Ziemia zaczęła "rozmrażać się". Do wyginięcia nosorożców włochatych przyczyniły się zmiany klimatyczne, choć wedle niektórych uczonych znaczenie miały też polowania.
Wyjątkowe znalezisko na Syberii
Uczeni nie mają jednak wątpliwości, że znalezisko z Syberii jest wyjątkowe. – To naprawdę wyjątkowe odkrycie, które pozwoli nam głębiej zbadać historię regionu, jego faunę, klimat i warunki geologiczne – mówił Anatolij Nikołajew z NEFU. Na Syberii znajdowano też szereg innych gatunków, w tym mamutów, lwów i ptaków. Trzy lata temu natomiast naukowcy poinformowali o znalezieniu pod 40 metrami wiecznej zmarzliny (na terenie Rosji) zamrożonego wilka sprzed tysięcy lat.
Wspomniany wilk okazał się świetnym elementem badawczym, który pozwolił zrozumieć wiele szczegółów na temat życia zwierzęcia w przeszłości. Uczeni wciąż liczą, że uda im się znaleźć zamrożone szczątki neandertalczyków, którzy zamieszkiwali część Eurazji i mogą dziś znajdować się głęboko pod lodem od epoki plejstocenu.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski