Od teraz Microsoft w każdym Firefoksie?

Od teraz Microsoft w każdym Firefoksie?

Od teraz Microsoft w każdym Firefoksie?
17.12.2010 14:58, aktualizacja: 17.12.2010 15:21

Microsoft opublikował dodatek dla przeglądarki Firefox, który pozwala na odtwarzanie w niej klipów wideo H.264 w systemie Windows 7.

Informacje o dodatku HTML5 Extension for Windows Media Player Firefox Plug-in zostały opublikowane w blogu Port25 przez Claudio Caldato, pracownika Microsoftu zarządzającego zespołem do spraw interoperacyjności. Caldato powiedział, że oprogramowanie "poszerza możliwości Firefoksa i pozwala na odtwarzanie wideo w formacie H.264. używając nowych tagów zdefiniowanych W3C w specyfikacji HTML5". Co ważne, dodatek działa tylko z Firefoksem w wersji dla Windows.

H.264/MPEG-4 Part 10 lub AVC (Advanced Video Coding) jest jednym z pierwszych standardów kompresji wideo w wysokiej rozdzielczości, który zyskał największą popularność i jest obecnie najczęściej stosowanym formatem do przechowywania materiałów HD. Trzeba jednak pamiętać, że mimo popularności korzystanie z H.264 podlega ograniczeniom patentowym i opłatom licencyjnym. Zarządzaniem licencjami zajmuje się firma MPEG Licensing Authority, która ogłosiła, że opłaty nie obowiązują użytkowników końcowych, którzy chcą dystrybuować własne filmy skompresowane z użyciem H.264. Jednakże własnościowy kodek wzbudza kontrowersje w społeczności WiOO i organizacje takie jak Mozilla wybrały jako alternatywę otwartoźródłowy kodek opracowany przez Google'a – VP8 korzystający z kontenera WebM.

Nowy dodatek dla Firefoksa można pobrać z witryny Microsoftu. Oprogramowanie jest dystrybuowane zgodnie z zapisami własnościowej licencji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)