Od 2012 r. rejestracja spółki z o.o. przez internet

Od 2012 r. rejestracja spółki z o.o. przez internet
Źródło zdjęć: © PC World

28.02.2011 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 1 stycznia 2012 r. spółkę z o.o. z będzie można zarejestrować przez
internet - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja kodeksów: spółek handlowych i cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

*Od 1 stycznia 2012 r. spółkę z o.o. z będzie można zarejestrować przez internet - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja kodeksów: spółek handlowych i cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). *

Ustawa jest częścią rządowego pakietu deregulacyjnego. Sejm uchwalił ją jednogłośnie głosami 40. posłów.

W uzasadnieniu do zmian napisano, że nowe przepisy ułatwią i znacząco przyspieszą procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczą zasady wpisywania ich do KRS. Rząd argumentuje, że nowy tryb tworzenia i rejestracji dotyczy wyłącznie spółek z o.o., gdyż jest to najczęściej występujący typ spółek handlowych w Polsce.

Obraz
© (fot. PCW)

Znowelizowana ustawa daje możliwość tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu specjalnego wzorca umowy, który będzie udostępniony w internecie. Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem założycieli.

Wniosek rejestrowy, umowa spółki (utworzonej przez internet) i lista wspólników będą sporządzane na formularzach udostępnianych w internecie i opatrywane podpisem elektronicznym uprawnionych osób. Dokumenty te będą przesyłane do sądu rejestrowego drogą elektroniczną, a wniosek o wpis spółki z o.o. sąd będzie rozpoznawał w terminie jednego dnia od daty jego wpływu.

W przypadku umów spółek tworzonych internetowo zniesiony zostanie wymóg aktu notarialnego. Zmiana umowy spółki będzie jednak wymagała potwierdzenia przez notariusza.

Rząd szacuje, że koszty związane z utworzeniem systemu informatycznego dla rejestracji spółek z o.o. w trybie on-line wyniosą 2 mln zł, a te związane z infrastrukturą techniczną oszacowano na poziomie 5 mln zł. Dodatkowe wydatki będą wiązały się z utrzymaniem systemu - serwisowaniem, wynagrodzeniami dla personelu nadzorującego system i obsługującego część techniczną - szacowane są na 30. tys. zł rocznie.

Autorzy ustawy uważają, że wdrożenie nowych przepisów przyczyni się zapewne do zwiększenia liczby tworzonych przez internet spółek z o.o. Według rządu może to spowodować "odpowiedni" wzrost dochodów budżetu państwa, ale w tej chwili trudno jest oszacować, czy i o ile one wzrosną.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Teraz zajmie się nią Senat.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)