Oczy prawdę ci powiedzą. Od czego zależy kolor naszych tęczówek
11.09.2018 11:09, aktual.: 16.09.2018 11:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a nasz zmysł wzroku obrósł sporą symboliką. Wszystko, od kształtu po kolor tęczówek może wskazywać na nasze cechy charakteru czy przyszłość. Porzućmy jednak mistyczną otoczkę i zastanówmy się, skąd biorą się różne kolory oczu.
- To, jaki będziemy mieć kolor oczu, determinuje genetyka, a dokładnie dziedziczenie poligeniczne. W tym przypadku oznacza, że za określenie jednej cechy, w tym przypadku koloru oczu, odpowiada kilka genów - zauważa profesor Zbigniew Zagórski z Ośrodków Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego.
Przyjmuje się, że ciemne kolory oczu powstają przez geny dominujące, a jasne w wyniku ekspresji genów recesywnych. Oznacza to też, że w wyniki ich mieszania, zazwyczaj wygrywają geny dominujące (choć i to nie zawsze). W praktyce brązowooki i niebieskioki rodzic mogą spodziewać, że ich pociecha odziedziczy kolor po tym pierwszym. A co jeszcze wpływa na kolor naszych tęczówek?
- Kolor oczu zależy od ilości melaniny w tęczówce – wyjaśnia profesor Zagórski. - Wszyscy ludzie mają warstwę melaniny z tyłu tęczówki, natomiast zawartość różni się w pozostałych warstwach. Jeśli jest dużo melaniny, zwłaszcza z przodu, kolor jest brązowy, ciemny. Jeśli mało to na skutek rozproszenia światła może przyjmować barwę niebieską, podobnie do koloru nieba. Oczy szare mają mało melaniny, a różnica z niebieskimi polega na nieco innej budowie tęczówki co wpływa na rozpraszanie i może powodować zjawisko Tyndalla (zjawisko fizyczne polegające na rozpraszaniu światła – przyp. Red.).
Oczy zielone mają niewielką zawartość barwnika żółtego, lipochromu, co zmienia kolor niebieski, wywołany rozpraszaniem, na zielony. Kolor orzechowy również wywoływany jest rozpraszaniem światła w tęczówce. Możliwe są różne kombinacje barw – podkreśla.
Gdzie najczęściej występują dane kolory? Jak podaje ekspert, Kolor niebieski przeważa w Skandynawii, Europie północnej i wschodniej, zwłaszcza u mieszkańców państw bałtyckich. Kolor brązowy natomiast w Europie południowej, Azji, Afryce i Amerykach. Kolor zielony częściej występuje w Europie północnej, centralnej i zachodniej. Oczy orzechowe są częste u osób rasy kaukaskiej, zwłaszcza w populacji mieszanej, gdzie występują oczy brązowe, niebieskie i zielone.
Jeśli zatem zastanawialiście się, skąd taki, a nie inny kolor waszych oczu, to już wiadomo trochę więcej. Nie ma niestety badań łączących cechy charakteru z kolorem tęczówek. Tę wiedzę trzeba postawić obok astrologii.