Oczy prawdę ci powiedzą. Od czego zależy kolor naszych tęczówek

Oczy prawdę ci powiedzą. Od czego zależy kolor naszych tęczówek

Oczy prawdę ci powiedzą. Od czego zależy kolor naszych tęczówek
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Grzegorz Burtan
11.09.2018 11:09, aktualizacja: 16.09.2018 11:45

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a nasz zmysł wzroku obrósł sporą symboliką. Wszystko, od kształtu po kolor tęczówek może wskazywać na nasze cechy charakteru czy przyszłość. Porzućmy jednak mistyczną otoczkę i zastanówmy się, skąd biorą się różne kolory oczu.

- To, jaki będziemy mieć kolor oczu, determinuje genetyka, a dokładnie dziedziczenie poligeniczne. W tym przypadku oznacza, że za określenie jednej cechy, w tym przypadku koloru oczu, odpowiada kilka genów - zauważa profesor Zbigniew Zagórski z Ośrodków Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego.

Przyjmuje się, że ciemne kolory oczu powstają przez geny dominujące, a jasne w wyniku ekspresji genów recesywnych. Oznacza to też, że w wyniki ich mieszania, zazwyczaj wygrywają geny dominujące (choć i to nie zawsze). W praktyce brązowooki i niebieskioki rodzic mogą spodziewać, że ich pociecha odziedziczy kolor po tym pierwszym. A co jeszcze wpływa na kolor naszych tęczówek?

- Kolor oczu zależy od ilości melaniny w tęczówce – wyjaśnia profesor Zagórski. - Wszyscy ludzie mają warstwę melaniny z tyłu tęczówki, natomiast zawartość różni się w pozostałych warstwach. Jeśli jest dużo melaniny, zwłaszcza z przodu, kolor jest brązowy, ciemny. Jeśli mało to na skutek rozproszenia światła może przyjmować barwę niebieską, podobnie do koloru nieba. Oczy szare mają mało melaniny, a różnica z niebieskimi polega na nieco innej budowie tęczówki co wpływa na rozpraszanie i może powodować zjawisko Tyndalla (zjawisko fizyczne polegające na rozpraszaniu światła – przyp. Red.).

Oczy zielone mają niewielką zawartość barwnika żółtego, lipochromu, co zmienia kolor niebieski, wywołany rozpraszaniem, na zielony. Kolor orzechowy również wywoływany jest rozpraszaniem światła w tęczówce. Możliwe są różne kombinacje barw – podkreśla.

Gdzie najczęściej występują dane kolory? Jak podaje ekspert, Kolor niebieski przeważa w Skandynawii, Europie północnej i wschodniej, zwłaszcza u mieszkańców państw bałtyckich. Kolor brązowy natomiast w Europie południowej, Azji, Afryce i Amerykach. Kolor zielony częściej występuje w Europie północnej, centralnej i zachodniej. Oczy orzechowe są częste u osób rasy kaukaskiej, zwłaszcza w populacji mieszanej, gdzie występują oczy brązowe, niebieskie i zielone.

Jeśli zatem zastanawialiście się, skąd taki, a nie inny kolor waszych oczu, to już wiadomo trochę więcej. Nie ma niestety badań łączących cechy charakteru z kolorem tęczówek. Tę wiedzę trzeba postawić obok astrologii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)