Oculus Rift 'śledzi' swoich użytkowników - wysyła wszystkie dane na serwery Facebooka

Oculus Rift 'śledzi' swoich użytkowników - wysyła wszystkie dane na serwery Facebooka06.04.2016 08:30
Oculus Rift 'śledzi' swoich użytkowników - wysyła wszystkie dane na serwery Facebooka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Od premiery Oculus Rifta minął zaledwie tydzień, a już do sieci spływają nieprzychylne komentarze na temat rewolucyjnego urządzenia. Najpierw gogle borykały się z przesunięciem terminu dostawy, a teraz osoby, które już je otrzymały raportują o nieciekawym "mankamencie".

Na _ Reddicie _pojawiły się informacje, radzące zwrócić użytkownikom Oculus Rifta uwagę na jego politykę bezpieczeństwa. Podczas instalacji sprzętu Oculus dodaje oprogramowanie, które nieustannie łączy się z internetem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że program łączy się z siecią nawet wówczas, gdy nie używamy gogli. Jeden z jego procesów stale łączy się z... serwerami Facebooka (przypominamy, że to firma Marka Zuckerberga jest właścicielem Oculusa).

Po co? Odpowiedź jest jasna i widnieje w regulaminie oprogramowania, które każdy użytkownik akceptuje przy instalacji - Facebook ma prawo do zbierania wszelkich informacji na temat posiadacza Oculus Rifta, łącznie z danymi przechowywanymi na lokalnych dyskach, a nawet dźwięków pochodzących z mikrofonu. Informacje te natomiast mają być "wykorzystywane w celach marketingowych", by lepiej dopasowywać reklamy do naszych potrzeb. Według użytkowników paczki przesyłanych danych potrafią sięgnąć nawet 7 MB/s, co może znacząco obciążyć łącze. Pod względem prawnym, Facebook nie robi nic złego, w końcu każdy użytkownik jest poinformowany o tej konieczności (a przynajmniej każdy, kto czyta regulaminy). Ale pod względem etycznym, takie postępowanie może zrobić producentowi czarny PR.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Huawei P9 - pierwsze zdjęcie prasowe wiele mówi

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)