O2.pl uruchomiło ... wyszukiwarkę?

O2.pl uruchomiło ... wyszukiwarkę?
Źródło zdjęć: © pixy.pl

20.11.2008 21:11, aktual.: 21.11.2008 00:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Porozumienie ponad podziałami - takimi słowami można by określić idee przyświecającą nowemu serwisowi, który właśnie uruchomiła firma o2.pl. Za pomocą serwisu można przeszukiwać tylko wybrane strony sieci web, takie jak np. YouTube czy Nokaut lub Piratebay.org.

*Porozumienie ponad podziałami - takimi słowami można by określić idee przyświecającą nowemu serwisowi, który właśnie uruchomiła firma o2.pl. Za pomocą serwisu można przeszukiwać tylko wybrane strony sieci web, takie jak np. YouTube czy Nokaut lub Piratebay.org. *
Pixy.pl - http://pixy.pl, bo taką nazwę nosi nowy projekt o2.pl, serwis jest agregatorem wielu mechanizmów wyszukiwania. Dzięki temu, użytkownik może w jednym miejscu przeszukać bezpośrednio zasoby wielu popularnych stron internetowych o różnej tematyce.

Za pomocą Pixy.pl możemy przeszukać zawartość serwisów, które podzielone zostały na kategorie: "Zakupy", "Auta", "Dom", "Praca". W pierwszej z nich umieszczono porównywarki cen i serwisy aukcyjne. Możemy więc dokonać jednoczesnego wyszukiwania na konkurencyjnych porównywarkach cen, czyli Radar.pl i Nokaut.pl. Brakuje tu największego na rynku gracza w tej branży, czyli Ceneo.pl, które w sierpniu odnotowało przecież 2,7 mln użytkowników ( wg Megapanel PBIGemius ). Przeszukiwane serwisy aukcyjne to oczywiście gigant Allegro oraz eBay. I tu również zabrakło trzeciego gracza na rynku, czyli Swistak.pl.

Pewne dysproporcje da się zauważyć również w innych kategoriach. O ile w kategorii Praca do wyboru mamy takie serwisy jak Jobs.pl, Mrowisko.pl, Hrk.pl, Infopraca.pl, Pracuj.pl a w kategorii "Dom" znajdziemy Najdom.pl i Gratka.pl to już w przypadku wyszukiwarki "Auta" musimy zadowolić się tylko jednym serwisem. Należącym do o2.pl Najauto.pl.

Na Pixy.pl znajdziemy obok siebie dwóch głównych graczy polskiego rynku wyszukiwarek, czyli Google i NetSprint ( drugi z nich, wg ranking.pl, obejmuje 2,5 proc. rynku wyszukiwarek ). Z pozycji tej samej podstrony Pixy.pl możemy także przeszukać zasoby internetowej encyklopedii wikipedia.org, czy też flagowego serwisu web 2.0 Wykop.pl.

Wyszukane linki do stron i zasoby serwisów przyporządkowanych do kategorii wyświetlane są poniżej pola wyszukiwana, a dzięki systemowi zakładek, możemy pozostając w jednym miejscu ( bez otwierania nowego okna ) przeglądać wyniki wyszukiwania z różnych serwisów. Wyjątek stanowią jednak zakładki m.in. NetSprint czy Metacafe.com, które po kliknięciu otwierają nowe okno ze stroną główną witryny. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie opcji wyszukiwania zdjęć ( Flickr.com, Wrzuta, Fmix.pl, Google ) jak i filmów ( Wrzuta,pl, YouTube.pl, Google Video, Veoh.com, Vimeo.com, Dailymotion.com, Metacafe.pl ).

Kontrowersje może wzbudzić fakt, że na Pixy.pl została zaimplementowana również kategoria o nazwie torrenty. Nie oszukujmy się - dostępne na Pixy.pl serwisy( mininova.com, Isohunt.com, torrentreactor.net, mybitorrent.com, Surfthechannel.com, torrentz.com ) zazwyczaj używane są do ściągania nielegalnego oprogramowania, filmów lub gier. Wśród przeszukiwanych w tej kategorii serwisów znalazł się także najpopularniejszy w świecie p2p Thepiratebay.org.Pixy.pl wyświetla także ostatnio wyszukiwane jak również popularne słowa kluczowe.

Z pewnością nowy serwis od o2.pl jest ciekawym pomysłem i wielu osobom może przypaść do gustu łatwość obsługi Pixy.pl. Głównym zarzutem może być tu na pewno brak oferty njwiększych graczy na rynku ( takich jak np. Gazetapraca.pl ).

Poruszając się w temacie innowacyjnych wyszukiwarek, warto tez przyjrzeć się należącemu do spółki Ecreation serwisowi Wyczajka.com - http://wyczajka.com. Za pomocą wyszukiwarki możemy odnaleźć wyłącznie informacje na temat osób i firm. Oczywiście pod warunkiem, że takowe znajdują się w internecie.
Wyczajka.com działa na podobnej zasadzie co Pixy.pl - wyszukiwanie również odbywa się jedynie na wybranych stronach sieci internetowej. Serwis poszukuje ( wyczaja ) danych użytkownika na takich stronach jak: Linkedin.com, Goldenline.pl, Myspace.pl, Grono.net, Wikipedia, pudelek.pl, Youtube.pl. W przypadku firm informacje poszukiwane są m.in. na Yellowpages.pl. W obu przypadkach Wyczajka.com przeszukuje także wyniki organiczne Google.

Wyszukiwarka ma również opcję wyszukiwania znajdujących się w sieci danych osobowych. Strona podaje zarówno znaleziony numer telefonu, adres e-mailowy jak i nawet numer Gadu-Gadu. Jak na razie wyniki tej analizy są raczej mizerne, aczkolwiek zdarza się, że wyszukiwarka znajduje porządny adres e-mail.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)