O krok od możliwości wyboru płci dziecka. Naukowcy rozdzielili chromosomy X i Y

O krok od możliwości wyboru płci dziecka. Naukowcy rozdzielili chromosomy X i Y

O krok od możliwości wyboru płci dziecka. Naukowcy rozdzielili chromosomy X i Y
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
14.08.2019 18:16

Pomimo ogromnej liczby mitów na temat wyboru płci dziecka, towarzyszących im rytuałów czy zachowań, dotychczas trudno było ingerować w to, czy na świat przyjdzie dziewczynka, czy chłopczyk. Już wkrótce może się to zmienić. Japońscy naukowcy odkryli metodę rozdzielania plemników niosących chromosomy X i Y.

Dotychczasowe metody oddzielania plemników niosących chromosomy X i Y poza żywymi organizmami były drogie i obarczone ryzykiem uszkodzenia cząsteczek DNA. Japońscy naukowcy odkryli zaskakująco prosty sposób, który już wkrótce może zrewolucjonizować podejście do wyboru płci - zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Eksperyment został przeprowadzony na myszach

Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Masayuki Shimada z Uniwersytetu Hiroshima badał nasienie myszy. W artykule opublikowanym na łamach PLOS Biology naukowcy ogłosili, że znaleźli markery, które pokazują, czy plemnik przenosi chromosom X, czy Y.

Ich zdaniem występują znaczące różnice pomiędzy plemnikami przenoszącymi chromosomy X i Y, które wcześniej były uznawane za niemalże identyczne. Zespół z Uniwersytetu Hiroshima stwierdził, że w plemnikach z chromosomem X występuje około 500 genów, których nie ma w plemnikach z chromosomem Y. Najważniejsze jest jednak to, że 18 z nich koduje białka.

Naukowcy wykorzystali swoje odkrycie do oddzielenia plemników przenoszących chromosom X od plemników przenoszących chromosom Y. W tym celu zastosowano specjalną substancję chemiczną, która wiązała się z receptorami i spowalniała plemniki z chromosomami X. Dzięki temu badacze byli w stanie stworzyć "mioty" złożone głównie z jednego chromosomu.

Odkrycie może zrewolucjonizować podejście do hodowli zwierząt

W rozmowie z tygodnikiem Newsweek współtwórca badania - prof. Masayuki Shimada powiedział: "W przemyśle mleczarskim wartość krów jest znacznie wyższa niż byków, ponieważ tylko krowy wytwarzają mleko. Z kolei w przypadku produkcji wołowiny to byki mają wyższą wartość, bo szybkość wzrostu samców po kastracji jest większa niż u samic".

Oznacza to, że odkrycie ma pozwolić przede wszystkim na dobór płci u zwierząt hodowlanych. Nie wykluczone, że w przyszłości dokonanie japońskich naukowców znajdzie zastosowanie również w reprodukcji człowieka. Obecnie jest to mocno dyskusyjne i budzi wiele wątpliwości etycznych.

ZOBACZ TEŻ:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)